08 października 2015

Przyroda Ziemi Kłodzkiej - prelekcja dr Zbigniewa Gołąba

Sekcja "Poznajmy świat. Poznajmy Polskę" stowarzyszenia Popowiczanie, kierowana przez Hanię i Jadzię, wznawia swoją działalność po wakacjach.  Przy współpracy z Mają, zaprasza na multimedialną prelekcję  dr Zbigniewa Gołąba, zatytułowaną "Przyroda Ziemi Kłodzkiej". Będzie to okazja, żeby poznać słynną różę kłodzką:

Prelekcja będzie w czwartek 22 października 2015 o godzinie 16  w dużej sali warsztatowej w budynku Sektora 3 przy ulicy Legnickiej 65.

Zbigniew Gołąb urodził się w Polanicy. Skończył botanikę na Uniwersytecie Wrocławskim. W Parku Narodowym Gór Stołowych był kierownikiem pracowni naukowej. Przyroda Ziemi Kłodzkiej jest całym jego życiem (zobacz zdjęcie obok).  Jego poprzednia prelekcja, też o Ziemi Kłodzkiej, wzbudziła zachwyt, a jej uczestnicy nalegali na kolejne z nim spotkanie. Teraz jest na to niepowtarzalna okazja.

Oto kilka zdjęć z Ziemi Kłodzkiej (Pasterka i Nowa Ruda), których autorem jest nasz gość i ja. ZAPRASZAMY!

2 komentarze:

 1. We wstępie do albumu "Hrabstwo Kłodzkie" Tomasza Gmerka (Kłodzko 2015), Mieczysław Kowalcze napisał tak " Krajobrazy Hrabstwa Kłodzkiego to kompozycje bogatej i różnorodnej natury, od czasu do czasu połączone z koncepcjami artystów - architektów kolejnych narodów, które tutaj osiadły ".

  Pomyślałam, że kiedy podczas tej prelekcji będziemy oglądać zdjęcia ukazujące uroki ziemi kłodzkiej, to "obudzi się w nas - jak pisze Mieczysław Kowalcze - chęć kolejnego kroku: przyjazdu, wyprawy, spaceru, żeby te ulubione krajobrazy zobaczyć. Sprawdzić je na przykład podczas różnych pór roku. Poczuć zapachy, zobaczyć kolory".

  I wtedy przyjdzie kolej na Jadzię, naszą nieocenioną przewodniczkę: będziemy ją prosić o wycieczkę do tej " krainy Pana Boga ".

  Maja

  OdpowiedzUsuń
 2. Multimedialna prelekcja p. Zbigniewa Gołąba pt. "Przyroda Ziemi Kłodzkiej" to znów "strzał w dziesiątkę". Piszę "znów", bo poprzednia, w której pokazał i opowiedział nam o pięknie Ziemi Kłodzkiej w różnych porach roku, zachwyciła licznych jej uczestników. Wszyscy prosili o jeszcze!!! I mieliśmy to "jeszcze" w dniu 22 października 2015 r.

  Panie Zbyszku, dziękujemy za te lasy, łąki, za łąkowe kwiaty ( zwłaszcza różę kłodzką i storczyki), zwierzęta, ptaki (ach, te sowy!). I nadal prosimy o jeszcze!!!

  Popowiczanie, a szczególnie ja, pisząca te słowa
  Hanka

  OdpowiedzUsuń