Jak wstawiać zdjęcia - ilustracje?

Bardzo często podczas pisania postów natrafiamy na sytuację, w której chcemy dodać do naszego tekstu ilustrację. Czasem tylko ze względów estetycznych, ale najczęściej z przyczyn informacyjnych, gdy potrzebujemy dołożyć zaproszenie, plakat, czy podziękowanie.

Tak samo sprawa wygląda, gdy piszemy sprawozdanie z jakiejś imprezy, czy projektu i potrzebujemy dodać zdjęcia lub też logo sponsora, organizatora albo innej związanej z wydarzeniem instytucji.

Zanim zaczniemy musimy mieć zdjęcia, obrazki lub inne materiały graficzne w formacie: JPEG, JPG, GIF, PNG, BMP. Możliwe, że inne formaty również dadzą się uruchomić, ale te wymienione są na pewno zgodne ze standardem i będą działać zawsze i u każdego. Pliki takie musimy posiadać na komputerze, płycie, pamięci przenośnej (pendrive). Możemy także wykorzystać zdjęcia z innych storn internetowych, ale wtedy musimy posiadać link do nich (URL). Możliwe jest także użycie zdjęć zgromadzonych w albumie Picasa Web Albus.

Wstawianie obrazków zaczynamy od umieszczenia kursora i kliknięcia LPM (lewym przyciskiem myszy) w miejscu, gdzie ma się pojawić ilustracja. To bardzo ważny krok, bo obrazek pojawi się dokładnie tam, gdzie znajduje się kursor "|", jeśli tego nie dopilnujemy to zdjęcie wpadnie w losowym miejscu niszcząc nasz układ tekstu.
Mając już wybrane odpowiednie miejsce klikamy w menu przycisk i powinniśmy zobaczyć okno "Wybierz plik", gdzie będziemy musieli zastanowić się skąd bierzemy obraz.


Jeśli zdjęcia mamy na komputerze, płycie, pamięci typu pendrive, czy dysku przenośnym to pozostajemy w oknie, które właśnie się pojawiło i klikamy . Po czym w nowym oknie, które widzimy odszukujemy nasze zdjęcie i klikamy "Otwórz". Powinniśmy wtedy zobaczyć niebieski pasek postępu wysyłania ilustracji na blog i po zakończeniu tego procesu zobaczymy naszą ilustrację w oknie "Wybierz plik"


Po kliknięciu LPM obrazek powinien zostać otoczony niebieską ramką, a w lewym dolnym rogu powinniśmy zobaczyć aktyny przycisk . Po naciśnięciu tego przycisku obrazek pojawi się w treści naszego wpisu.

W analogiczny sposób możemy dodawać zdjęcia z naszego bloga wybierając "Z tego bloga", czyli korzystamy ze zdjęć, które wcześniej zostały dodane przez nas czy innych autorów. Możemy także umieszczać zdjęcia i grafiki, które mamy zgromadzone w albumie po kliknięciu "Z Picasa Web Albums", albo możemy dodawać ilustracje z innych stron poprzez podanie linku do nich w zakładce "Z adresu URL".



Po kliknięciu na wstawiony przez nas obrazek mamy możliwość jego modyfikacji, a dokładnie mamy do wyboru cztery opcje edycji i usunięcie.

  • Wielkość obrazka - tu mamy do dyspozycji parametry: mały, średni, duży, bardzo duży lub oryginalny rozmiar. Rozmiar możemy dobrać do układu tekstu lub własnych preferencji.
  • Położenie obrazka - do lewej, do środka, do prawej. Pozwala nam na ustawienie położenia w poziomie, czyli do której krawędzi okna ma być przyciągany.
  • Dodaj podpis - to opcja pozwalająca na podpisanie zdjęcia np. by zaznaczyć kto na nim jest lub gdzie było wykonane.
  • Właściwości - pozwalają na ustawienie tytułu danego zdjęcia (widzianego tylko dla robotów sieciowych) oraz tekstu, który pokaże się gdyby ilustracja nie wyświetliła się prawidłowo.
  • Usuń - daj nam możliwość skasowania zdjęcia, ale tylko z wybranego wpisu. Nadal pozostaje ono w pamięci Bloggera i można go użyć ponownie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz