26 sierpnia 2017

Dzień Trójkąta

Spacerowanie nad Odrą ma wiele zalet. Wie to Popowiczanka, wiedzą to Marysia i Hala ze Szczepina. I kto jeszcze? Dzięki spacerom "szlakiem Hydropolis" Popowiczanka zauważyła, że na Przedmieściu Oławskim buduje się. Wspomniała o tym we wpisie (kliknijcie): Wakacyjne propozycje, poczytajcie też tutaj: Rewitalizacja.

Popowiczanka ucieszyła się podwójnie, że na Przedmieściu Oławskim jest organizowany Dzień Trójkąta, bo Ołbinowi rośnie konkurencja (kliknijcie tutaj: Parki pełne kontenerów kultury), a słowo "trójkąt" ma różne znaczenia.  Dzięki temu Dzień Trójkąta ma w sobie coś tajemniczego.

Okazuje się, że zmiany dotyczą nie tylko wyglądu Przedmieścia Oławskiego, ale również lokalnej społeczności. Aby lepiej przygotować się do udziału w Dniu Trójkąta, Popowiczanka wybrała się dzisiaj na rekonesans w rejon ulicy Traugutta. Efektem są zdjęcia, załączone do tego wpisu.

Na pierwszym zdjęciu jest Muzeum Etnograficzne, w którym Małgosia prezentuje swoje pisanki, kliknijcie tutaj: Małgosia w Muzeum Etnograficznym. Na pozostałych zdjęciach są budynki nowe i stare. Wyraźnie widać, że tak jak Nadodrze, Przedmieście Oławskie potrzebuje dużo farby, kliknijcie: Pomalujmy Nadodrze na kolorowo. Stare budynki trzeba pomalować, aby pokazać ich urok. Te po rewitalizacji prezentują się wspaniale. Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.Przez całą sobotę 2 września w ramach Dnia Trójkąta na Przedmieściu Oławskim będzie się wiele działo, kliknijcie: Dzień Trójkąta - program. Oto, jak to wydarzenie reklamują organizatorzy na stronach "wroclaw.go":

"W ostatnich latach pojawiło się wiele inicjatyw i miejsc, w różny sposób angażujących społeczność Przedmieścia Oławskiego. Dzień Trójkąta ma odsłonić przed wrocławianami nowe oblicze Trójkąta – otwartego i aktywnego. Chcemy spotkać się w rodzinnej i sąsiedzkiej atmosferze. Pokazać dzisiejszy Trójkąt, któremu daleko do wizerunku sprzed lat."

Jest to pierwsza edycja kulturalnego święta Przedmieścia Oławskiego. Wszystkie imprezy są bezpłatne - kilkanaście lokalizacji, sąsiedzka strefa relaksu, architektoniczny spacer, akustyczny koncert i kulinarne sekrety osiedla. Premierowa odsłona Dnia Trójkąta organizowana jest w ramach programu „Sąsiadujemy”. Warto to zobaczyć i skorzystać - początek 2 września godzina 11, koniec godzina 22. Będzie loteria fantowa.

Zapamiętajcie nazwy ulic: Komuny Paryskiej, Traugutta, Kościuszki, Kniaziewicza, Prądzyńskiego, Walońska, Krasińskiego. To tam będzie sąsiedzki Dzień Trójkąta.

Program "Sąsiadujemy" jest kontynuacją programu "Wrocław - wejście od podwórza", realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, kliknijcie tutaj: Sąsiadujemy. Jest finansowany ze środków Gminy Wrocław i i stanowi część programu działań Biura Festiwalowego Impart.

Program "Sąsiadujemy" rozpoczął się w czerwcu 2017 na Ołbinie, kliknijcie: Sąsiadujemy na Ołbinie. W lipcu był kontynuowany na Brochowie, kliknijcie: Sąsiadujemy na Brochowie. Teraz przyszła pora na Przedmieście Oławskie.
 
Na Ołbinie aktywnie pracuje Stowarzyszenie Żółty Parasol i Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie Trampolina. Na Brochowie działa fundacja Made in Brochów, a na Przedmieściu Oławskim Fundacja ON WATER i Pracownia Komuny Paryskiej 45.

Co z tego wszystkiego wynika? Popowiczance przychodzi na myśl tylko jedno: stare osiedla wrocławskie biją swoją aktywnością na głowę takie blokowiska jak Popowice. A dlaczego? Może dlatego, że tam jest inna infrastruktura, bo wrocławianie są chyba wszędzie tacy sami. A co Wy o tym myślicie?

Ciąg dalszy relacji Popowiczanki z Przedmieścia Oławskiego już wkrótce.

0 komentarze:

Prześlij komentarz