17 października 2017

Popowiczanka i panele

Po powrocie z letnich wakacji Popowiczanka zaczęła pisać wpis o kafelkach, ale go nie dokończyła. Teraz po długich wahaniach postanowiła zająć się panelami, mimo że Ela radziła jej, żeby  napisała najpierw o premierze Makbeta w Capitolu.

Popowiczanka była z Elą na premierze w piątek 13 października (świetna data na premierę). Recenzji z Makbeta jest już w internecie dużo. A relacji z wczorajszych paneli ile?

Oczywiście chodzi o panele na I Wrocławskim Forum Senioralnym, które towarzyszyło II Dniom Gerontologii. Organizatorami byli Wrocławskie Centrum Seniora, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu oraz Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu, kliknijcie tutaj: WCS - komunikaty. Zdjęcia są  tutaj (kliknijcie): WCS -Facebook.

W materiałach przygotowanych przez organizatorów Popowiczanka przeczytała, że celem I Wrocławskiego Forum Senioralnego jest zainicjowanie szeroko rozumianej dyskusji nad możliwymi strategiami wspólnego działania w starzejącym się społeczeństwie. Pięknie to zabrzmiało.

I Wrocławskie Forum Senioralne było 16 października 2017 w budynku Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Były na nim trzy panele:

  • Panel I, Samorząd wobec nowej wizji polityki senioralnej,
  • Panel II, Organizacje pozarządowe wobec wyzwań polityki senioralnej, 
  • Panel III, Srebrna gospodarka i aktywność społeczna, kulturalna i edukacyjna seniorów - nowe kierunki rozwoju i zmian.
Popowiczanka była na pierwszej części Panelu II, drugiej części Panelu I i na 3/4 Panelu III (podziwiajcie, jaka ona jest skrupulatna w określaniu czasu udziału w panelach). Niestety nie mogła być na podsumowaniu.

Początki zawsze są trudne. Może dlatego zainteresowanie panelami było różne. Popowiczance najbardziej podobał się Panel I. Żałowała, że nie była na nim od początku (niestety dwa panele były w tym samym czasie).

Co Popowiczankę urzekło na Panelu I?

  • Przede wszystkim paneliści i uczestnicy z różnych miast, w tym z  Krakowa, Siemianowic Śląskich, Radkowa, Świdnicy, Wrocławia itd. 
  • Bardzo ciekawe wypowiedzi, świadczące o znajomości problemów polityki senioralnej.
  • Przykłady wspaniałych działań i planów na przyszłość, różnorodność pomysłów.
  • Dzielenie się z innymi doświadczeniami.
  • itd
Popowiczanka była tak zasłuchana, że zrobiła tylko dwa zdjęcia (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć), ale za to zanotowała kilka wypowiedzi. Na przykład, 

  • Kraków organizuje dla uczniów olimpiadę z wiedzy o starości. Szkoły udostępniają seniorom swoje pomieszczenia. Realizowany jest projekt pilotażowy "edukacja do starości". Seniorzy pomagają uczniom w nauce.
  • We Wrocławiu na Nowym Dworze szkoła jest otwarta na seniorów. Rozważa się udostępnienie młodzieżowych domów kultury seniorom. Uczestnicy panelu postulowani powołanie we Wrocławiu osiedlowych koordynatorów ds. seniorów.
  • W Krakowie myśli się o budownictwie dla rodzin wielopokoleniowych, we Wrocławiu realizuje się dwie kooperatywy na Żernikach.
  • Kraków organizuje konferencję "starość to radość". Popowiczanka w takiej konferencji we Wrocławiu chętnie by wzięła udział.
  • W Siemianowicach uczniowie biorą udział w konkursie "opowiedz mi swoją historię". To seniorzy opowiadają uczniom swoje historie. Dzięki temu powstają przyjaźnie międzypokoleniowe.
W jednym Kraków wyprzedził chyba Wrocław. W Krakowie podobno miasto już pracuje nad spełnieniem kryteriów niezbędnych do bycia miastem przyjaznym starzeniu. We Wrocławiu, o ile dobrze Popowiczance wiadomo, prace nie są tak zaawansowane. Za to we Wrocławiu postuluje się wydzielenie senioralnego budżetu obywatelskiego. Czy Kraków już taki ma, Popowiczance nie jest wiadomo.

Popowiczanka przeczytała w internecie, że Poznań przyłączył się do miast przyjaznych starzeniu. Ciekawe, ile takich miast jest już w Polsce. Miasta Przyjazne Starzeniu to sieć WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) skupiająca miasta otwarte na potrzeby osób starszych.

Przedstawiciele mniejszych miast twierdzili, że seniorzy w małych miastach mają lepiej. Czy dlatego, że nie są anonimowi? itd itd Sami widzicie, jak pracowity był Panel I. Zobaczymy, co z tych pomysłów zostanie zrealizowane.

1 komentarz: