25 lutego 2017

Europejscy seniorzy uczą się

Gdy Marek przysłał mi ten link (kliknijcie): Platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, od razu ochoczo zabrałam się do pracy. Przede wszystkim postanowiłam rozszyfrować, co to jest EPALE i skąd się ten skrót wziął.

Oj, nie było to proste, bo co można sobie pomyśleć, gdy widzi się takie zdanie (kliknijcie tutaj: Interesariusze):

"Aby dowiedzieć się więcej o kluczowych interesariuszach z sektora uczenia się dorosłych, kliknij logo poniżej"

Szczerze napiszę, że mi się słowo "interesariusze" nie spodobało (po angielsku są to chyba stakeholders). Jak myślicie, czy można "interesariuszy" zastąpić "udziałowcami"? Na liście "interesariuszy" jest między innymi program ERASMUS +, który w roku 2017 obchodzi 30-lecie istnienia. Nie zachwyca mnie również "sektor uczenia się dorosłych". Trudno, z tłumaczami automatycznymi przez Googla (takie są na platformie EPALE wykorzystywane) nie będę polemizować.

EPALE jest to ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, finansowana przez Komisję Europejską. W jej ramach działają krajowe biura, kliknijcie tutaj: Krajowe Biuro - Polska. Na stronach tej ePlatformy można przeczytać to (chyba znowu przekład Googla nie jest najszczęśliwszy):

"EPALE to wielojęzyczna, oparta na otwartym członkostwie społeczność dla nauczycieli, instruktorów, naukowców, pracowników naukowo-dydaktycznych, decydentów i każdego, kto zajmuje się zawodowo uczeniem się dorosłych w Europie."

Lepiej to chyba określono na stronach internetowych ERASMUSA+ (kliknijcie tutaj: EPALE):

"EPALE to pierwsza ogólnoeuropejska wielojęzyczna platforma internetowa skierowana do specjalistów w obszarze uczenia się dorosłych, m.in. szkoleniowców, edukatorów, decydentów, andragogów, pracowników/wolontariuszy organizacji pozarządowych z obszaru edukacji dorosłych. Głównym celem platformy jest stworzenie przestrzeni dla kadry edukacji dorosłych do dyskusji, dzielenia się wiedzą, współpracy a przez to do doskonalenia swoich kompetencji w obszarze edukacji dorosłych."

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o EPALE, to kliknijcie tutaj: Informacje ogólne (FAQ).

Na platformie EPALE jest również blog, kliknijcie tutaj: Blog. Wpis na blogu z 14 lutego 2017 dotyczy korzyści, jakie daje nam edukacja, kliknijcie tutaj: Korzyści z edukacji seniorów. Warto to przeczytać. Wiedzy nigdy nie jest za dużo.

Wpis z 23 lutego 2017 zachęca do zakładania klastrów edukacyjnych, kliknijcie tutaj: Inspiracją do zawiązania klastra edukacyjnego jest aktywna współpraca organizacji.To jest propozycja dla ambitnych.

Jak myślicie, skąd wziął się skrót EPALE? Ja nie mam pojęcia. Może Wam uda się to wyjaśnić. Dajcie mi znać.

2 komentarze:

 1. Skrót EPALE powstał od pierwszych liter nazwy platformy The Electronic Platform for Adult Learning in Europe (EPALE)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, bardzo dziękuję za błyskawiczną podpowiedź.

   Popowiczanka

   Usuń