20 lutego 2017

Czas na Lubomirskich

Zastanawiam się, czy Wrocław jest miastem muzeów? Wikipedia podaje, że we Wrocławiu jest kilkanaście muzeów, kliknijcie: Wrocław - muzea. Kilkanaście nie jest oszałamiającą liczbą. Nic więc dziwnego, że Wrocław planuje budowę kolejnego muzeum. Czy wiecie gdzie? O tym jest ten wpis.

15 stycznia 2017 na stronach wrocławskiej edycji Gazety Wyborczej Beata Maciejewska napisała, że Ministerstwo Kultury obiecało sfinansować budowę Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Oto fragment artykułu Beaty Maciejewskiej:

"Muzeum ma chronić z jednej strony polskie dziedzictwo pozostawione na Wschodzie. Dzieła sztuki wypożyczane z ukraińskich muzeów byłyby we Wrocławiu konserwowane, a potem pokazywane na czasowych wystawach. Z drugiej byłoby miejscem ekspozycji cennych dzieł sztuki, rzemiosła artystycznego i pamiątek historycznych ze spuścizny Józefa Maksymiliana Ossolińskiego oraz Henryka Lubomirskiego. W 1823 roku podpisali oni umowę o połączeniu kolekcji w nowy oddział Ossolineum o nazwie Musaeum Lubomirscianum. "

Miasto Wrocław już dawno przekazało na Muzeum Lubomirskich działkę przy ulicy Szewskiej naprzeciwko Ossolineum. Tak wyglądała ona w połowie stycznia 2017:


Zobaczymy, co tam powstanie. Ta lokalizacja to bardzo prestiżowe miejsce, więc nowy budynek musi być szczególny. Czy macie jakieś sugestie?

O budowę Muzeum Lubomirskich od 16-tu lat zabiegał dyrektor Ossolineum, kliknijcie tutaj: Ossolineum. W czasie II wojny światowej zbiory Muzeum Lubomirskich uległy rozproszeniu, część została we Lwowie, część ma Ossolineum, a część trafiła do innych polskich muzeów. W Muzeum Lubomirskich ma być eksponowany m.in. obraz Jana Matejki "Unia Lubelska", który jest aktualnie w Lublinie.

Oto kilka informacji o Henryku Lubomirskim:


Ossolineum obchodzi w tym roku dwa jubileusze:

  • 70 lat we Wrocławiu,
  • 200 lat od powstania. 
Z okazji 70-lecia jest specjalna wystawa, kliknijcie tutaj: To jeszcze będzie piękna biblioteka. Rok 1946 Ossolineum we Wrocławiu. Natomiast z okazji 200-lecia będzie w październiku jubileuszowa konferencja, kliknijcie tutaj: 200 lat Ossolineum - Konferencja Jubileuszowa.

O Beacie Maciejewskiej już pisałam na blogu, kliknijcie tutaj: Beata Maciejewska i jej spacerownik wrocławski oraz tutaj: Popowicki parasol. Spacery po Wrocławiu z Beatą Maciejewską cieszą się ogromnym, zasłużonym zainteresowaniem.   

0 komentarze:

Prześlij komentarz