08 lutego 2017

Mosty i smog

Czy rozpoznajecie, na jakim moście sfotografowałam kominy wrocławskiej elektrociepłowni w styczniu 2017? Oj, kopcą one, kopcą.

Od kiedy tyle mówi się i pisze o smogu, większą uwagę zwracam na kominy i samochody, za którymi ciągnie się "dym". Zastawiam się również, gdzie w "smogową" pogodę najbardziej wieje. Czy na mostach?

Wrocław może być nazwany miastem mostów. Ile ich jest i jak się powinno je liczyć, tego nie wie nikt. Ale i tak panuje przekonanie, że Wrocław ma najwięcej mostów w Polsce (przez Odrę 15?) i jest w pierwszej dziesiątce europejskich miast pod względem liczby mostów. Zatem to przeczy hipotezie, że dużo mostów gwarantuje, że smogu jest mniej, skoro nad Wrocławiem niebieskiego nieba ostatnio nie widać. Szkoda.

Jeśli można wierzyć Wikipedii, to mostów razem z kładkami jest we Wrocławiu ponad sto, kliknijcie tutaj: Wrocław - mosty i kładki. Inni twierdzą, że ponad dwieście. A co na to nasi kochani wrocławscy przewodnicy, którzy będą świętować 21 lutego.

We Wrocławiu są dwa punkty ciągłego pomiaru jakości powietrza - na Wiśniowej i Korzeniowskiego. Kliknijcie tutaj: Powietrze na Korzeniowskiego oraz tutaj: Powietrze na Wiśniowej. Czy macie ochotę wyjść z domu?

Moja młodość jest związana z Nową Rudą. Pamiętam jedną z wycieczek do Zygmuntówki, kliknijcie tutaj: Zygmuntówka 2014 - film oraz tutaj: Zygmuntówka - schronisko. Nad głowami było błękitne niebo, a w dole gruba warstwa szarych "chmur".  Nie wiedziałam wtedy, że to był smog.Tutaj możecie sprawdzić, czy i gdzie jest teraz smog na Dolnym Śląsku, kliknijcie: Monitoring zanieczyszczenia powietrza - Dolny Śląsk.

W roku 2015 zachwycałam się filmem o kolorach drzew, kliknijcie tutaj: Dlaczego jesienią drzewa stają się czerwone? Autorem tego filmu był Tomasz Rożek, który prowadzi platformę internetową "Nauka. To lubię". Oczywiście, zainteresował się on też smogiem. Zobaczcie i posłuchajcie, jaki zrobił eksperyment z odkurzaczem, kliknijcie: Tomasz Rożek, Zobacz czym oddychasz - film

0 komentarze:

Prześlij komentarz