07 lutego 2018

Przejście Świdnickie


Wrocław, smart city, musi przodować w nowych technologiach. Nic więc dziwnego, że na początku grudnia 2017 otwarto niezwykłą filię Biblioteki Miejskiej, kliknijcie tutaj: Centrum Innowacji - Przejście Świdnickie. Takiego obiektu podobno w Polsce do tej pory nie było. Zatem jest powód do dumy i zadowolenia.

Cele Centrum Innowacji Przejście są bardzo ambitne. Pracują w nim prawdziwi entuzjaści, kliknijcie tutaj: Edukatorzy Przejścia Świdnickiego. Oto, co twórcy tej niezwykłej biblioteki sami o niej piszą: (kliknijcie tutaj: Centrum Innowacji Przejście):

"Poprzez realizację warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów, przeznaczonych dla różnych środowisk i grup wiekowych będziemy uczestniczyć w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i przeciwdziałać e-wykluczeniu, pośredniczyć w nabywaniu praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i przede wszystkim świadomy.

W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą: literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek - Ibuków, e-prasy."


Propozycje Przejścia Świdnickiego są dla wszystkich - wiek nie ma znaczenia. Grupy są międzypokoleniowe. Tak jak inne wrocławskie biblioteki (kliknijcie tutaj: Dyżury dla e-seniorów), Przejście Świdnickie pamięta o seniorach.

Popowiczanka znalazła się w Przejściu Świdnickim na zakończenie międzynarodowego projektu 60+ Virtual Culture w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne w Edukacji Dorosłych, kliknijcie tutaj: Spotkanie Virtual Culture 60 + , którego liderem jest Stowarzyszenie Żółty Parasol, kliknijcie tutaj: Żółty Parasol - Facebook. Była uczestnikiem tego projektu. Miała siedmiokrotne szczęście, bo:

 • zrobiła sobie zdjęcie z wspaniałymi wrocławianami, których poznała na GDSach, czyli Grupach Dialogu Społecznego - na pierwszym zdjęciu powyżej z prawej strony jest Asia (szefowa Żółtego Parasola), w środku Martyna (radna Rady Osiedla na Krzykach i Latarnik), z lewej Dominik (twórca GDSów, rzecznik ds. dialogu społecznego z Urzędu Miasta Wrocławia),
 • razem z kilkoma uczestnikami projektu 60+ Virtual Culture została Senior Digital Ambassador - czy widzicie przypinkę w jej swetrze?
 • miała okazję, żeby poznać seniorów z Paryża, Pragi i Calabrii, którzy brali udział w projekcie "Wirtualna kultura 60+",
 • spotkała kilka seniorek z Żółtego Parasola (zobaczcie drugie zdjęcie - kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć),
 • zobaczyła w działaniu drukarkę 3D i okulary wirtualnej rzeczywistości VR,
 • porozmawiała z Anetą, która Centrum Innowacji "dowodzi" - poznała ją na jednym z GDSów, kliknijcie tutaj: Czternastu wspaniałych wrocławian,
 • no i najważniejsze: mogła znowu obejrzeć obrazy z filmu Twój Vincent, bo teraz w Przejściu Świdnickim jest wystawa - żółta marynarka bohatera śni się jej po nocach, kliknijcie tutaj: W oczekiwaniu na Oscary oraz tutaj: Gwiaździsta noc z van Goghiem.
Więcej o międzynarodowym spotkaniu w Przejściu Świdnickim będzie można przeczytać wkrótce na blogu projektu (kliknijcie): 60+ Virtual Culture - blog. Warto śledzić, co u Parasolek i Parasoli dzieje się. Na razie zajrzyjcie tutaj: PAP/Rynek seniora/Uczyli się jak ...

1 komentarz:

 1. Byłam też na tym spotkaniu i bardzo polecam to miejsce.Jest dla każdego,w samym centrum,więc odwiedzajcie go z tak zwanego marszu ze znajomymi albo wnukami. Możecie skorzystać z okularów wirtualnej rzeczywistości, przeżycia są niesamowite.
  To na kiedy się umawiamy ?

  OdpowiedzUsuń