04 czerwca 2017

Krasnal Popowicjusz w samym środku Wrocławia

W marcu 2016 Gazeta Wrocławska na portalu GazetaWroclawska.pl napisała, że środek Wrocławia jest na Popowicach, w pobliżu trzepaka przy ulicy Rysiej. Wyjaśniono, jak wyznacza się geometryczny środek i potwierdzono, że znajduje się on właśnie w pobliżu ul. Rysiej.

Podstawą  wyznaczenia środka są najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód punkty we Wrocławiu (kliknijcie na zdjęcie obok). Z przebiegających przez te punkty równoleżników i południków powstaje czworokąt. Z jego narożników prowadzi się następnie przekątne. Miejsce ich przecięcia to geometryczny środek. W ten sposób wyznaczono środek Wrocławia. Jest on na Popowicach od 1973 roku, czyli od ostatniej zmiany granic stolicy Dolnego Śląska.

O tej ciekawostce Popowiczanka dowiedziała się od działaczy samorządowych Rady Osiedla "Park" (SM Popowice) i w sierpniu 2016 udała się z Marysią i Hanną na ulicę Rysią, żeby wkopać kamień węgielny pod przyszły pomnik, kliknijcie tutaj: Geometryczne środki Wrocławia, Polski, Europy.

Niestety kamienia węgielnego Hannie i Popowiczance nie udało się wkopać. Na szczęście  w działania dotyczące oznakowania środka Wrocławia zaangażowała się spółdzielnia mieszkaniowa "Popowice", zarówno zarząd  jak i działacze samorządowi z Rady Osiedla Popowice Park.

Od czwartku, czyli od 1 czerwca 2017, Popowice mają krasnala Popowicjusza w środku Wrocławia przy ulicy Rysiej. Na czwartkowej uroczystości otwarcia skweru pojawiło się podobno blisko 200 osób, w tym przedstawiciele szkół i innych instytucji działających na Popowicach oraz mieszkańcy, działacze i zarząd SM Popowice. Reportaż z tych uroczystości ukazał się w Gazecie Wrocławskiej. Popowiczanka jest niepocieszona, bo nikt jej nie uprzedził o uroczystym odsłonięciu głazu z Popowicjuszem. Dowiedziała się o tym po fakcie od Halinki z Maślic.

Co więcej, okazało się, że Popowiczanka z Hanną kopały w złym miejscu - środek Wrocławia jest z drugiej strony trzepaka. Prowadzi teraz do niego piękny nowy chodnik, a wszystko sygnalizuje tablica. Jest jednak jeden problem - trzeba pomalować trzepak, on czuje się teraz taki opuszczony (kliknijcie tutaj: Popowicki parasol). Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.Wspólne działania mieszkańców Popowic potwierdzają opinię Popowiczanki, że na Popowicach więzi międzysąsiedzkie są silne. Pisała o tym już tutaj, kliknijcie: Popowiczanka w aptece.

Krasnal "Popowicjusz" wskazuje m.in. kierunek na Maślice. Od Halinki Popowiczanka dowiedziała się, że teraz jest podobna akcja na Maślicach. Na Maślicach powinien stanąć krasnal "Maślak" z maselnicą, na rondzie koło stadionu. Byłby symbolem osiedla Maślice. Popowiczanka będzie to śledzić, przecież już raz świetnie się bawiła z Mają i Halinką na festynie maślickim, kliknijcie: Ciuchcia. Prawdopodobnie informacje o Maślaku ukażą się tutaj (kliknijcie): Maślice na Facebooku.

1 komentarz:

  1. Popowicjusz jest ciekawostką turystyczną Wrocławia. Wkrótce może powstać następna.
    W ramach WBO 10 zgłosiłem ponad osiedlowy projekt nr 237 "Wyznaczenie 17 południka na Polanie Popowickiej" W skład projektu wchodziłby markerw kształcie kuli ziemskiej oraz słupy na przecięciu południka z głównymi ulicami Wrocławia ( takie słupy wykonałem na ul. Osobowickiej przy Moście Milenijnym
    a także drogowskaz z odległościami do kilku miast na Ziemi). Głosowanie jest do 7.10.2019. Liczę na głosy. Takie markery ma wiele miast w Polsce i na Swiecie

    OdpowiedzUsuń