06 sierpnia 2016

Geometryczne środki Wrocławia, Polski, Europy

Nie wiem, czy damy radę. Jeszcze nie zaczęliśmy malować Nadodrza na kolorowo, kliknijcie tutaj: Nadodrze. Rewitalizacja Browaru Mieszczańskiego też jeszcze przed nami, kliknijcie tutaj: Browar Mieszczański, a tu czeka nas nowe trzecie zadanie: oznakowanie środka geometrycznego Wrocławia.

Sprawa oznakowania tego szczególnego punktu zainteresowała już członków Rady Nieruchomości nr 2 Spółdzielni Mieszkaniowej "Popowice" (zobaczcie ostatni numer "Naszych Popowic"), a o środku geometrycznym Wrocławia pisano w Gazecie Wrocławskiej w marcu 2016.

To wszystko do tej pory działo się bez naszego udziału. Tak dalej nie może być, bo przecież w regulaminie naszego stowarzyszenia zapisano, że jednym z naszych celów jest "popieranie inicjatyw lokalnych". Dlatego zaczęłam szukać w internecie, gdzie dokładnie na Popowicach jest geometryczny środek Wrocławia. Otóż, jest on tutaj (kliknijcie): Geometryczny środek Wrocławia. Media twierdzą, że znajduje się on przy trzepaku na ulicy Rysiej. Aby ułatwić Wam lokalizację tego punktu, zrobiłam zdjęcie tego trzepaka (zobaczcie powyżej - jak zwykle kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).

Po ustaleniu lokalizacji środka Wrocławia, namówiłam Hannę (Popowiczankę z Popowic) i Marysię (Popowiczankę ze Szczepina), żebyśmy "przystąpiły do dzieła". Marysia przyniosła łopaty (łopatki?).  Hanna i ja wykopałyśmy dziurę pod "kamień węgielny" w miejscu na przyszły pomnik środka Wrocławia. Kamienia na razie nie mamy, więc dziurkę wykopałyśmy maleńką - chyba jej na zdjęciach nie widać:


 Na zakończenie całej tej akcji zrobiłyśmy sobie zdjęcie przy trzepaku:


Popowiczanie, musimy rozpowszechniać nasz trzepak, bo zgodnie z regulaminem stowarzyszenia "Popowiczanie" jednym z naszych celów jest "promocja wiedzy o Popowicach i Wrocławiu". Na początek, powinniśmy zrobić zdjęcia trzepaka o różnych porach roku. Niech wszyscy podziwiają, jaki jest piękny.

Na ścianie bloku obok trzepaka jest napis "Białowieska 72-74". Zatem, jaka jest oficjalna lokalizacja tego punktu? Trzepak na skwerku między Rysią i Białowieską? Rozpocznijmy konsultacje, jak nazwać ten punkt. Może nawiążemy kontakty z przewodnikami, którzy ukończyli specjalne warsztaty w Tratwie, kliknijcie tutaj: Przewodnicy z okolicy - warsztaty dla miłośników Popowic. Przecież w naszym regulaminie w roku 2010 zapisano: " współpracę z wszelkimi osobami i instytucjami o podobnych celach działania".

Geometryczny środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek w województwie łódzkim. O tym, jak go wyznaczono, możecie się dowiedzieć tutaj (kliknijcie): Środek Polski. Środek Wrocławia wyznaczono w podobny sposób jak geometryczny środek Polski (nie mylić ze środkiem ciężkości). Uroki środka Polski, czyli Piątku, możecie obejrzeć na zdjęciach tutaj (kliknijcie): Piątek (zdjęcia) oraz na filmie, kliknijcie: Piątek (film z YouTube). Nie miałam pojęcia, że kiedyś było to takie ważne miasto.

Ze środkiem Europy jest problem. Usiłowano go wyznaczyć na różne sposoby, bo trudno ustalić granice Europy. Poczytajcie tutaj (kliknijcie): Środki Europy. Jeden z tych środków leży w miejscowości Suchowola koło Białegostoku, kliknijcie: Suchowola.

Ze środkiem świata jest jeszcze gorzej. Salvador Dali podobno umieścił środek świata na placu przed dworcem kolejowym w Perpignan, kliknijcie tutaj: Perpignan. Nie wiadomo, dlaczego. Niektórzy myślą, że środek świata leży na równiku w Ekwadorze, kliknijcie: Ekwador. Nasza Jasia woli Delfy w Grecji, gdzie jest "pępek ziemi", kliknijcie tutaj: Delfy. Kto z Was wie, czy jest geometryczny środek świata? Jego chyba się nie da zdefiniować matematycznie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz