06 grudnia 2017

Przedświąteczne pokusy


Czy są jakieś szanse, że da się Was namówić na przerwę w przygotowaniach do Świąt? Szczerze napiszę, że wątpię, ale spróbuję.

W Pawilonie Czterech Kopuł w sobotę, 9 grudnia 2017, o godzinie 18-tej będzie niezwykły koncert, kliknijcie: Koncert muzyki inspirowanej polskim filmem. Darmowe wejściówki na koncert będą do odebrania tylko 9 grudnia od godz. 16.00, tj. na dwie godziny przed koncertem, w kasie Pawilonu Czterech Kopuł. Liczba miejsc ograniczona. Koncert będzie złożony z dwóch części:

 • część pierwsza, w której wystąpi chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety,
 • część druga, w której utwory twórców głównie muzyki filmowej i rozrywkowej, jak K. Komeda – Trzciński czy Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, wykona zespół Karpeta Jazz Brothers. 
Całe wydarzenie poprowadzi Jerzy Skoczylas.


W Muzeum Pana Tadeusza jest niezwykła wystawa czasowa do końca roku, kliknijcie: Odciskanie świata. Oto fragment tekstu ze stron internetowych Muzeum:

"Inspirując się poezją Tadeusza Różewicza, uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu wykonały serię fotografii, które więcej niż o poecie i jego twórczości opowiadają o nich samych. Efektem pracy jest wystawa prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza w ramach Festiwalu Tradycji Literackich.

Podczas trzydziestu godzin warsztatów z wrocławską fotografką Alicją Kielan interesujące wydawało się konfrontowanie uczestniczek z twórczością poety w sposób inny niż doświadczają tego w szkole. Nie chodziło o przekazywanie wiedzy, ale o porównanie swoich problemów, emocji i doświadczeń z tym, co opisywał Różewicz. Dlatego uczennice odwiedzały bliskie twórcy miejsca we Wrocławiu, m.in. Ogród Botaniczny, Park Południowy, Domek Miedziorytnika i Ogród Zoologiczny. W trakcie tych wypraw tworzyły wizualne interpretacje do wybranych fragmentów wierszy Różewicza. Dzięki wsparciu Alicji Kielan uczyły się, jak uchwycić poetyckość na zdjęciach, by jednocześnie z najbardziej osobistych wrażeń stworzyć przekonującą, uniwersalną opowieść. Dlatego na fotografiach można zobaczyć nie tyle drobiazgową dokumentację odwiedzanych miejsc, co spojrzenie na siebie w momencie dojrzewania i konfrontacji ze światem.
"

Zdjęcia z tej wystawy są dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem, kliknijcie tutaj: Instagram - Odciskanie świata. Jak powiązać je z twórczością Różewicza?


Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej serdecznie zaprasza na wrocławską edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc. W ramach wydarzenia na Politechnice Wrocławskiej odbędą się bezpłatne pokazy filmów związanych z tematyką praw człowieka. Oto program Festiwalu:

 • środa 13. 12. 2017, godz. 19:00: „Córka jeziora", Peru, Boliwia, Holandia 2015, 87'
 • czwartek 14. 12. 2017, godz. 19:00: „Dwa Brzegi”, Polska 2017, 30'; „Dwa Światy", Polska, Czechy 2016, 51'
 • piątek 15. 12. 2017, godz. 19:00: „Ambulans", Palestyna, Norwegia 2016, 78'
Wszystkie projekcje odbędą się na Politechnice Wrocławskiej, w budynku A1, w sali 329 (II piętro). Więcej informacji jest na stronie internetowej: HumanDoc.

Uwaga. Ten wpis to pretekst, żeby Wam pokazać, jak wyglądała jesień, która właśnie odchodzi i ustępuje miejsca zimie. Zdjęcia przysłała mi Antonina z Gądowa, fanka naszego bloga. Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć. Coś takiego zobaczycie dopiero za rok.

2 komentarze:

 1. Krysiu, wszystko, co proponujesz jest dla mnie interesujące i chyba wybiorę się do Pana Tadeusza. Jestem pełna uznania dla Twojej operatywności i pracowitości, brawo!
  Pozdrawiam serdecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antonino, jak ten świat zmienił się. Znamy się tylko z wirtualnego świata internetu i to nas nie dziwi. Regularnie zaglądam na blog Babiego Lata i czytam Twoje komentarze pełne podziwu dla poezji Majki oraz z przyjemnością oglądam zdjęcia, które chyba bardzo lubisz robić.

   Bardzo dziękuję za Twoje przepiękne zdjęcia zimy. Już wkrótce pojawią się na naszym blogu. Ja już tak jak Ty po górach nie wędruję.

   Popowiczanka

   Usuń