12 marca 2016

Kwiecień - miesiąc lwowski w ramach ESK 2016

Popowiczanie, chyba nie zapomnieliście, że jesteśmy "stolicą kultury". Od stycznia nic na ten temat dla Was nie napisałam. Dzisiaj postanowiłam to nadrobić. Na stronach ESK 2016  można przeczytać m.in. to:

"Kwiecień 2016 roku – to symboliczny czas pomiędzy katolickimi Świętami Wielkanocy (kalendarz gregoriański - 27.03) a prawosławną Paschą (kalendarz juliański 1.05). Ten niezwykły symboliczny czas poświęcony będzie na prezentację Lwowa oraz współczesnego oblicza Ukrainy. (...) Po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury, miasto nie będące członkiem Unii Europejskiej ma szansę zaistnieć tak szeroko w ramach projektu ESK. (...) Ukraińska część projektu odbędzie się w maju 2016 we Lwowie."

Aby na ten temat przeczytać więcej, kliknijcie tutaj: Miesiąc lwowski we Wrocławiu.

Ja Lwowa nie znam. A Wy? Na razie obejrzyjcie poniżej film o zabytkach Lwowa. Powyżej jest zdjęcie budynku, w którym mieści się Ossolineum, przeniesione ze Lwowa do Wrocławia (czytaj tutaj: Ossolineum). Bardzo podoba mi się kolor tego budynku.

Z propozycji ESK 2016 na kwiecień szczególnie zainteresowały mnie filmy, które będą prezentowane w kinie "Nowe Horyzonty", kliknij tutaj: Przegląd filmów ukraińskich. Wstęp wolny, napisy polskie, termin: 1-30 kwietnia, godz. 20, wejściówki do odebrania w kasach kina na 5 dni przed każdym seansem. Pokazy będą połączone z prelekcjami i spotkaniami z twórcami (obok jest zdjęcie dekoracji uliczki lwowskiej w naszym rynku w trakcie styczniowego weekendu - inauguracji "stolicy kultury").

W kwietniu nie zabraknie też muzyki (na niektóre koncerty wstęp będzie wolny), kliknij tutaj: Dźwięki ze wschodu. W każdy kwietniowy weekend usłyszymy muzykę inspirowaną melodiami z różnych regionów Ukrainy.

Będą też dyskusje i debaty pod hasłem "Dialog miast", kliknij tutaj: Debaty - dialog miast.

O wystawie - panorama plastyczna dawnego Lwowa - w Centrum Poznawczym w Hali Stulecia już kiedyś pisałam, kliknij tutaj: Atrakcje w Hali Stulecia. Teraz z okazji miesiąca lwowskiego wystawie towarzyszą dodatkowe atrakcje, kliknij tutaj:  ESK 2016 - przystanek Lwów.

Od tych wszystkich propozycji na kwiecień można dostać zawrotu głowy. Co tu wybrać? Czy jest coś, co moglibyśmy obejrzeć wspólnie? Zanim zdecydujecie się, zobaczcie ten film na YouTube:

Lwów 2012 - zabytki

0 komentarze:

Prześlij komentarz