15 stycznia 2017 na stronach wrocławskiej edycji Gazety Wyborczej Beata Maciejewska napisała, że Ministerstwo Kultury obiecało sfinansować budowę Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Oto fragment artykułu Beaty Maciejewskiej:
"Muzeum ma chronić z jednej strony polskie dziedzictwo pozostawione na Wschodzie. Dzieła sztuki wypożyczane z ukraińskich muzeów byłyby we Wrocławiu konserwowane, a potem pokazywane na czasowych wystawach. Z drugiej byłoby miejscem ekspozycji cennych dzieł sztuki, rzemiosła artystycznego i pamiątek historycznych ze spuścizny Józefa Maksymiliana Ossolińskiego oraz Henryka Lubomirskiego. W 1823 roku podpisali oni umowę o połączeniu kolekcji w nowy oddział Ossolineum o nazwie Musaeum Lubomirscianum. "
Miasto Wrocław już dawno przekazało na Muzeum Lubomirskich działkę przy ulicy Szewskiej naprzeciwko Ossolineum. Tak wyglądała ona w połowie stycznia 2017:
Zobaczymy, co tam powstanie. Ta lokalizacja to bardzo prestiżowe miejsce, więc nowy budynek musi być szczególny. Czy macie jakieś sugestie?
O budowę Muzeum Lubomirskich od 16-tu lat zabiegał dyrektor Ossolineum, kliknijcie tutaj: Ossolineum. W czasie II wojny światowej zbiory Muzeum Lubomirskich uległy rozproszeniu, część została we Lwowie, część ma Ossolineum, a część trafiła do innych polskich muzeów. W Muzeum Lubomirskich ma być eksponowany m.in. obraz Jana Matejki "Unia Lubelska", który jest aktualnie w Lublinie.
Oto kilka informacji o Henryku Lubomirskim:
- kliknijcie tutaj: Henryk Lubomirski - wikipedia,
- kliknijcie tutaj: Henryk Lubomirski 1777-1850 - Polski Słownik Biograficzny,
- kliknijcie tutaj: Henryk Lubomirski - genealogia.
Ossolineum obchodzi w tym roku dwa jubileusze:
- 70 lat we Wrocławiu,
- 200 lat od powstania.
O Beacie Maciejewskiej już pisałam na blogu, kliknijcie tutaj: Beata Maciejewska i jej spacerownik wrocławski oraz tutaj: Popowicki parasol. Spacery po Wrocławiu z Beatą Maciejewską cieszą się ogromnym, zasłużonym zainteresowaniem.
0 komentarze:
Prześlij komentarz