30 stycznia 2016

"Zjawa" - czy to film dla kobiet?

Namówiłam jedną z Popowiczanek, abyśmy sprawdziły, czy film "Zjawa" Alejandro Gonzaleza Inarritu  słusznie otrzymał 12  nominacji do Oscara spośród 24 kategorii, w tym nominację dla Leonardo DiCaprio.

Wszystko jedno czy słusznie czy nie, film jest niesamowity. Przepiękne (złowrogie?) plenery - gdzie na świecie są takie góry, rzeki, lasy i niebo? Wszystko pokryte śniegiem, w tonacji czarno-białej. Ale to nie jest sielanka, tylko twarda walka o przetrwanie, a jej celem jest zemsta. Nie jest to film dla osób, które źle znoszą sceny brutalne, kliknij tutaj: Zjawa.

Ani razu w filmie nie zaświeciło słońce. Półmrok, mgły, śnieg, lodowata woda, drzewa rosnące aż do nieba i to groźne niebo w wielu niezapomnianych odsłonach. Sposób filmowania tej dzikiej przyrody wzbudził mój ogromny zachwyt, a szczególnie ujmowanie w kamerze drzew od dołu do nieba. To potęgowało nastrój grozy, a do tego dramatyczna muzyka - czasami tylko zniewalający świst i  bębny. Po wyjściu z kina zastanawiałam się, dlaczego do mojej świadomości nie dotarła żadna melodia. Chyba jej nie było. Porównajcie poniżej dzisiejsze niebo nad Wałbrzychem z niebem z filmu. Zdjęcie przysłał mi kolega Piotr.


Kluczowym momentem w filmie jest "spotkanie" głównego bohatera, czyli Leonardo DiCaprio, z niedźwiedziem. Nie jest to taki łagodny niedźwiadek, jak powyżej, ale straszne zwierze. Scena walki z niedźwiedziem jest genialna i bardzo brutalna. Jak ją technicznie zrealizowano? To musiało być dla DiCaprio prawdziwe wyzwanie. 

Małgorzata Sadowska w artykule "Piękny chłopiec chce uciec", opublikowanym w Newsweeku nr 5/2016, przytacza następującą opinię znakomitego reżysera Martina Scoresese: "Leonardo jest aktorem jak z kina niemego, w ciągu paru sekund potrafi przekazać całe spektrum emocji tylko za pomocą spojrzenia". Ta opinia zepsuła mi trochę oglądanie filmu, bo z jej powodu skupiłam swoją uwagę na oczach Leonardo, które w tym filmie były chyba zbyt jasne (czyżby Leonardo miał niebieskie oczy?). Rola jest prawie niema. Czy zatem z powodu tych oczu szanse Leonardo DiCaprio na Oscara są tym razem tak duże? Poniżej sami możecie ocenić, jak Leonardo gra. Czy te oczy mogą kłamać?

Trzymajcie kciuki za DiCaprio i za aktorkę Brie Larson, grającą rolę matki w filmie "Pokój", kliknij tutaj: To polecam. Oboje są nominowani do Oscara. Premiera filmu "Pokój" ma być 26 lutego, kliknij tutaj: Pokój.

A oto polskie zwiastuny filmu "Zjawa". Film jest oparty na prawdziwych motywach.
1 komentarz:

  1. Mam dokładnie takie samo odczucie po obejrzeniu filmu.
    Wprawdzie jest dużo scen drastycznych,ale dopasowana do tego muzyka i przepiękne krajobrazy łagodzą grozę. Zachęcam do oglądnięcia filmu - warto.
    Marysia

    OdpowiedzUsuń