29 stycznia 2016

Czy Wrocław się przebudził?


Uwaga. Na końcu tego wpisu są filmy z finału otwarcia ESK 2016 w Rynku oraz z Tamborrady w San Sebastian i  w Hali Orbita.

Czy Wrocław się przebudził 17 stycznia? A może nie musiał? Moim zdaniem, nie musiał, bo wrocławianie i tak aktywnie uczestniczą w imprezach kulturalnych, których we Wrocławiu nigdy nie brakuje.

Ogromne zaangażowanie wielu wolontariuszy i artystów robi wrażenie. Czy posłuchaliście co oni mówią na filmach na YouTube o przygotowaniach do swoich występów w czasie weekendu otwarcia ESK 2016, kliknij: ESK na YouTube. Jakie to dla nich było przeżycie! Tylko podziwiać i zazdrościć!

Przeczytałam kilka komentarzy internautów i dziennikarzy o paradzie czterech duchów. I muszę przyznać (z żalem), że oni trochę racji mają. Niestety większość uczestników tej wyjątkowej parady prawie nic nie widziała. Ale to nic nie szkodzi. Ważne było poczucie wspólnoty i towarzysząca temu atmosfera.

Marta Wróbel we wstępie do artykuł "Trochę senne przebudzenie", opublikowanego w "Polityce", napisała tak: "Weekend powitania Wrocławia z rolą Europejskiej Stolicy Kultury może nieco rozczarował, ale na pewno przywołał duchy tego miasta (...) To była impreza jakby z innych czasów i na inne czasy". Przy okazji przypomniała, że Wrocław jest drugim po Krakowie polskim miastem, które zostało Europejską Stolicą Kultury. Kto z Was to pamiętał? Ja nie.

W paradzie wielu wyznań szły całe rodziny, matki z dziećmi w wózkach, inwalidzi w wózkach, starzy i młodzi. Byliśmy razem! To jest dla mnie wystarczający argument, że ta parada udała się. Wrocławianie wyszli z domów, żeby wspólnie przebudzić się.

Kliknijcie jeszcze raz tutaj Tak się zaczęło, żeby zobaczyć cztery Popowiczanki na paradzie, a tutaj sprawdźcie co Popowiczanki wytropiły, kliknij: Tropienie. A czy pamiętacie co pisałam dla Was na początku grudnia? Kliknij tutaj: Stolica.

To Helenka zrobiła na ulicy Legnickiej zdjęcia zdobiące ten wpis (więcej zdjęć jest w galerii, kliknij: Galeria zdjęć). Poniżej jest dosyć długi film pokazujący co działo się w Rynku w trakcie finału weekendu otwarcia, a potem filmy z Tamborrady.


Tamborrada, San Sebastian 2016, część pierwsza


Tamborrada, San Sebastian 2016, część druga


Tamborrada, Hala Orbita0 komentarze:

Prześlij komentarz