21 grudnia 2015

Latarnicy - bezpieczny internet

Co może być najlepszym prezentem dla seniora pod choinkę? Oczywiście laptop, bo cyfrowy świat do seniorów należy! Nic w nim nie jest im obce.

Po długim namyśle, jaki prezent przygotować pod choinkę dla Popowiczan, zdecydowałam się na wpis o internecie. Zanim przeczytacie cały wpis, obejrzyjcie serię filmów z poradami (kliknij): Zaradni w sieci internet. Coś miłego, zabawnego i pouczającego dla nas, dla was, dla wszystkich. Mnie się te filmiki podobają.

Kim są latarnicy Polski cyfrowej? Kliknij tutaj: Latarnicy - Wikipedia. Jak napisano na stronie internetowej (kliknij) Latarnicy,  latarnicy Polski cyfrowej są to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w internecie. Jest to projekt realizowany w ramach programu "Polska cyfrowa równych szans", kliknij tutaj: Polska Cyfrowa Równych Szans. O dalszych planach latarników czytaj tutaj: Latarnicy 2020 oraz tutaj: Nowi latarnicy.

Nasz Konrad, czyli administrator naszego bloga, jest latarnikiem i to wyróżnionym na zjeździe latarników w Olsztynie w 2013 roku, czytaj tutaj: Konrad Postawa. Konrad jest też latarnikiem  roku 2014 we Wrocławiu. Brawo, Konrad! Nasze koleżanki słusznie nazywają Cię "wspaniały".

Na stronach internetowych latarników można znaleźć poradnik bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej, opracowany przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) we współpracy z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń, kliknij tutaj: Poradnik bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej ..., oraz wiele innych materiałów, jak na przykład materiały o edukacji seniorów, kliknij: Edukacja osób starszych, opracowane przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. O działalności Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń można przeczytać tutaj, kliknij: Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Warto też zajrzeć na strony stowarzyszenia "Miasta w Internecie", które jest organizacją pozarządową działającą od 16 lat na rzecz cyfrowego rozwoju, kliknij tutaj: stowarzyszenie "Miasta w Internecie". Stowarzyszenie  jest partnerem projektu Polska cyfrowa równych szans, który jest częścią europejskiego programu powszechnej edukacji cyfrowej.

A na koniec bombki na Waszą choinkę (kliknij, żeby je powiększyć):


1 komentarz:

  1. Jeśli świat cyfrowy do nas - wrocławskich seniorów należy (jak pisze Konrad), to sporo w tym jego osobistej zasługi. Dzięki Konradzie że nas ciągniesz za sobą, czasem prawie że za uszy, bo nie zawsze nadążamy za Tobą, ale przecież bardzo się staramy... i wiele nam jeszcze brakuje do tego aby nic nie było nam obce w Polsce Cyfrowej Równych Szans. Ale całokształt tego hasła jest niezwykle lotny i brzmi bardzo dumnie i to już jest więcej niż połowa sukcesu. Konradzie Wspaniały, zapotrzebowanie nasze na Twoją wiedzę nadal jest ogromne, więc zrób co można, abyśmy sukcesywnie byli dokształcani. Prosimy bardzo. Pozdrawiam i miłego wciąż świętowania - Majka.
    Dzięki Krysia za tego posta, jest świetny.

    OdpowiedzUsuń