06 grudnia 2015

Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016

Już w styczniu 2016 Wrocław zostanie stolicą - Europejską Stolicą Kultury, kliknij tutaj: O ESK - początek. Wrocław będzie pełnił tę zaszczytną rolę wraz z hiszpańskim San Sebastian, kliknij tutaj: San Sebastian - Wikipedia. Czekam na ten niezwykły rok. Będzie tyle interesujących powód, żeby wyjść z domu.

Nie ujawniono jeszcze całego programu. W połowie grudnia 2015 ma być uruchomiona specjalna (internetowa) platforma ze  szczegółowym programem wydarzeń we Wrocławiu na cały rok 2016.

Oficjalnym otwarciem będzie "Przebudzenie" przygotowywane przez setki artystów pod kierunkiem kuratora Chrisa Baldwina. W niedzielę, 17 stycznia, o godz. 16 z czterech dzielnic - Biskupina, Grabiszyna, Popowic i Karłowic - wyruszą pochody do Rynku prowadzone przez Duchy Wrocławia,  zakończone widowiskiem w Rynku. Projektantem duchów jest francuski artysta Philippe Geffroy. Organizatorzy spodziewają się, że ta uroczystość zgromadzi 150 tys. wrocławian i gości.
 
Wrocławianie poznają, jak wyglądają obchody dnia patrona San Sebastian - świętego Sebastiana. Będzie to parada, w której weźmie udział młodzież z Wrocławia, kilkadziesiąt zespołów muzycznych, a także muzycy amatorzy. Tamborrada odbędzie się 20 stycznia 2016 roku.

W styczniu 2016 będzie festiwal poświęcony postaci Meliny Mercouri (zob. film z YouTube na końcu wpisu) – twórczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury i znakomitej aktorce oraz Iannisa Xenakisa – jednego z najbardziej oryginalnych twórców XX-wiecznej muzyki. Projekt obejmuje część teatralną oraz wystawy. Usłyszymy utwory wykraczające poza typową muzykę współczesną. Projekt organizowany jest z Instytutem Grotowskiego. W Narodowym Forum Muzycznym będą koncerty z muzyką Xenakisa 15 i 17 stycznia. Twórczość Xenakisa będzie też miała wpływ na koncert w CeTA Cezarego Duchnowskiego i Pawła Hendricha.

Opera Wrocławska zaprosi mieszkańców Wrocławia, turystów z Polski i z zagranicy na  widowisko muzyczne zatytułowane „Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show” według koncepcji Ewy Michnik, które odbędzie się w dniu 18 czerwca (sobota) o godz. 22 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu z udziałem ogromnej widowni. Popowiczanie, zapamiętajcie tę dat!

My wrocławianie mamy powód do dumy oraz niepowtarzalną okazję do uczestniczenia w wielu wspaniałych projektach. Jest w czym wybierać, kliknij tutaj:  ESK 2016 - działania. Część imprez się już odbyła lub aktualnie się odbywa.

Ten szczególny w życiu Wrocławia rok jest okazją do promocji naszych twórców i animatorów kultury. Nie przegapmy takiej okazji. Bez naszego aktywnego udziału cele nie zostaną osiągnięte. Zatem korzystajmy! Tutaj jest wyszukiwarka, która teraz ułatwi znalezienie interesujących Was imprez, kliknij: Aktualności.

Oto przykładowe projekty:
  • Warsztaty taneczne, muzyczne, ... kliknij: Carnaval Cubano
  • Styczeń, festiwal, kliknij tutaj: Mercouri i Xenakis 
  • 20 stycznia, kliknij: Tamborrada  
  • 23 lutego, jedyny w Polsce koncert Ennio Morricone, Hala Stulecia. kliknij: Morricone
  • Wrocław od podwórza, spotkania w pracowni artystycznej, kliknij: Wejście od podwórza
  • Tam i z powrotem. Celem projektu i konkursu jest nietypowa podróż do dawnych miejsc spotkań towarzyskich wrocławian i porównanie ich z dzisiejszymi formami rozrywki. kliknij: Tam i z powrotem
  • 15 - 17 stycznia, weekend otwarcia ESK 2016.
  • 17 stycznia, parady do Rynku z czterech dzielnic w ramach finału Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław, kliknij: Przebudzenie - parady.
  • 2 - 4 marca, międzynarodowa konferencja, kliknij: Tradycje śląskiej kultury muzycznej
  • 18 czerwca, Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show, kliknij: Opera
Oferta jest bardzo urozmaicona. Ciekawa jestem, co z tego programu będzie można obejrzeć z telewizji.  Ja bym bardzo chętnie obejrzała w telewizji lutowy koncert Ennio Morricone. Niestety jest to raczej nieprawdopodobne. A na co Wy macie ochotę?
Melina Mercuori, Dzieci Pireusu

0 komentarze:

Prześlij komentarz