25 sierpnia 2016

Kultura podwórkowa

W lipcu, mimo upałów, postanowiłam zobaczyć podwórka na Nadodrzu - przy ulicy Rydygiera i Roosevelta. Zdjęcia pierwszego z nich były już we wpisie (kliknijcie): Wrocław od strony podwórka. Teraz się zajmę dwoma podwórkami przy ulicy Roosevelta i twórcami niezwykłych malowideł, które zdobią ściany kamienic.

Podwórko przy ulicy Roosevelta 5a jest już popularne w mediach. 250 metrów malowideł na ścianach kamienic jest wspólnym dziełem mieszkańców oraz artystów działających w OKAPie, czyli w Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Te bardzo osobiste malowidła możecie obejrzeć na tym filmie, kliknijcie: Podwórko przy Roosevelta 5a.

Historia powstania tego podwórka oraz ludzi, którzy to wszystko wymyślili i stworzyli jest opisana tutaj, kliknijcie: Podwórko przy Roosevelta. Fantastyczny pomysł na integrację środowiska, a tego często nam brakuje. Przy okazji odkryto wiele talentów i pokazano, jak można realizować swoje pasje i przy okazji pomagać innym.


W sercu podwórka mieści się budynek OKAPu. Uroczyste otwarcie OKAPu miało miejsce 23 października 2013, kliknijcie tutaj: Otwarcie OKAPu. Rewitalizacja budynku była dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Animatorami działań w  OKAP-ie są znani artyści plastycy, m.in. Mariusz Mikołajek, kliknijcie tutaj: Mariusz Mikołajek - home page. Mariusz Mikołajek otrzymał Nagrodę Roku 2009 przyznaną przez ZPAP we Wrocławiu za przygotowanie najlepszej wystawy, kliknijcie tutaj: Mariusz Mikołajek - wystawa w Browarze Mieszczańskim. W roku 2015 jego malarstwo było prezentowane na wystawie w Galerii Miejskiej, kliknijcie tutaj: Mariusz Mikołajek - wystawa "All that jeans" oraz tutaj: All that jeans - film

Miałam szczęście, bo gdy oglądałam podwórko po przeciwnej stronie Roosevelta 5a, Mariusz Mikołajek akurat tworzył tam kolejny mural (zobaczcie pierwsze zdjęcie powyżej). Malowidła powstawały też na ścianach sąsiednich kamienic. Malowały je dzieci, zobaczcie tutaj:


Idea ozdabiania zaniedbanych podwórek malowidłami przez artystów i mieszkańców bardzo mi się podoba. Jestem przekonana, że to bardzo pozytywnie wpływa na mieszkańców i ich samopoczucie.
Na terenie podwórka przy ulicy Roosevelta, które jest dopiero malowane, jest siedziba Monaru. Jej ścianę też zdobi mural z kotem. Z czym się Wam kojarzy ten kot?


OKAP nie jest jedynym ośrodkiem kultury na Nadodrzu prowadzącym bezpłatną edukację i działalność kulturalną na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów. Drugi ośrodek mieści się przy ulicy Jagiellończyka 10A, kliknijcie tutaj: Kontury Kultury. Oferta obu ośrodków jest bardzo bogata.

Fundacje prowadzące oba ośrodki skupiają zapaleńców, których działalności przyświeca wspólny cel - Nadodrze mam być kulturalnym sercem Wrocławia, a mieszkańcy mają to współtworzyć. Wspominałam o tym już tutaj, kliknijcie: Pomalujmy Nadodrze na kolorowo. O innym ośrodku na Nadodrzu możecie poczytać tutaj, kliknijcie: Krzywy komin.

Na zakończenie wpisu kilka zdjęć malowideł z podwórka przy ulicy Roosevelta 5a, które jest już "gotowe". Zaskakują one różnorodnością pomysłów. Jak zwykle kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.0 komentarze:

Prześlij komentarz