07 lipca 2016

Pomalujmy Nadodrze na kolorowo

NOWOŚĆ: Można zainstalować na komórce bezpłatny audio-przewodnik, opisujący bardzo atrakcyjną trasę spaceru po Nadodrzu, kliknijcie tutaj: Audio-spacer po Nadodrzu. Fantastyczny pomysł!

Jak wiecie, niedawno byłam na Nadodrzu z powodu wizyty Poznania, który sobie Nadodrze upatrzył. I słusznie. W ostatnich miesiącach pojawiały się informacje o różnych lokalnych inicjatywach na Nadodrzu - jakieś nocne imprezy, których szczegółów nie zapamiętałam. To świadczy bardzo dobrze o pomysłowości mieszkańców Nadodrza. 

Postanowiłam więc sama "naocznie" przyjrzeć się Nadodrzu, żeby odpowiedzieć, na przykład, na pytanie, czym ono się różni od Popowic. Niestety doszłam do smutnego wniosku: Popowice nie mają takich szans jak Nadodrze. Spróbuję to uzasadnić.

Po pierwsze Popowice to blokowisko, na którym "miasto" zapomniało wybudować jakieś centrum kulturalne. W blokach nie da się zrobić kafejek, w których można pogawędzić. Nie ma miejsca na siedziby fundacji, stowarzyszeń itd.

A na Nadodrzu? Oto fakty, udokumentowane zdjęciami (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć) i linkami:

  • Są siedziby różnych organizacji, na przykład, kliknijcie: Kontury Kultury
  • Są bistra i inne lokale, gdzie można posiedzieć w takich fotelach, jak ten na zdjęciu. Kliknijcie tutaj: Nadodrzańskie smaki oraz tutaj: Facebook - Bistro Narożnik.
  • Uwaga. Wszystkim się chwalę, że ten fotel powyżej jest mój, bo w nim siedziałam już dwa razy. Kto z Was wie, gdzie ten fotel na Nadodrzu jest?
  • Jest gdzie przenocować i posłuchać muzyki, kliknijcie tutaj: Dziedziniec artystyczny. To tutaj "Poznań" zrobił imprezę, kliknijcie: Czego Poznań nas nauczył...
  • Podwórka wśród starych kamienic odmłodniały dzięki muralom - jeden z nich wymalował Poznań.
  • Mozaika Nadodrza dodaje kolorytu dzielnicy.
  • Seniorzy mają gdzie potańczyć. W każdą sobotę i niedzielę o godz. 17 można się wybrać na wieczorki taneczne dla seniorów. Sala tańca Perfect Dance (Plac Staszica 42, wejście od strony dworca Nadodrze). Jeśli klikniecie tutaj, to dowiedziecie się o tańcach na Nadodrzu i w innych miejscach we Wrocławiu: Dancingi.
  • Powstał Nadodrzański Ogród Społeczny, kliknijcie tutaj: Nadodrzański Ogród Społeczny otwarty. Dostałam taką informację: Wnuczku, zabierz Babcię na potańcówkę! Zapraszamy wszystkich mieszkańców Nadodrza i wrocławian na zabawę przy retro rytmach do nadodrzańskiego ogrodu społecznego! Przybywajcie 9 lipca od godziny 19:00 do 22:00 na teren ogrodu u zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera. Kliknijcie tutaj:  Info punkt na Łokietka 5 - potańcówka oraz tutaj: Nadodrzańska potańcówka.
  • Park Staszica jest świetnym miejscem odpoczynku dla starych i młodych. Kliknijcie tutaj: Parki ESK 2016 oraz tutaj: Park Staszica (film)
  • Odnowiony dworzec kolejki i lokomotywa są bajeczne, tutaj dowiecie się coś o nim więcej, kliknijcie: Kolejka wąskotorowa do Trzebnicy - wikipedia.

Tyle plusów. Pewnie są też jakieś minusy, ale przedpołudniową porą ich nie zauważyłam. A czy powinnam? 

Podobno Wrocław został Europejską Stolicą Kultury, bo komisja zakochała się nad Odrą w Nadodrzu, który był pełen kulturalnych pomysłów. Ja w to wierzę. Jedna z miłych barmanek powiedziała mi, że za kilka lat (10?) Nadodrze będzie perełką Wrocławia. Jestem przekonana, że tak będzie, tylko musimy pomalować Nadodrze.

Niestety obok nowych lub odnowionych są stare kamienice, wymagające remontu. Może My Popowiczanie zaczniemy akcję "Pomaluj Nadodrze na kolorowo". Co Wy na to? Trzeba zacząć od tej kamienicy przy ulicy Rydygiera. Jak ona biedaczka czuje się bez tynku? A jak to już zrobimy, to pójdziemy na lody do "Romy", ale dopiero o godzinie 11-tej, bo wcześniej jest zamknięta!


Uwaga. Kilka zdjęć z podwórek na Nadodrzu będzie kiedyś w innymi wpisie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz