Jak dla mnie jest to jednak nielogiczne i mija się całkowicie z celem, jakim jest aktywacja społeczna wszystkich mieszkańców miasta. Jeżeli chcemy promować działania kulturowe i aktywować lokalną społeczność, to jaki jest sens robienia tego znowu w tym samym miejscu oraz dla tego samego grona osób? Przecież centrum już jest aktywne!
Podążając tym tropem, trafiłem na inne osoby, które myślą podobnie i tak stworzyliśmy grupę nieformalną. Koordynatorką naszego zespołu została Alina Puchalska. Członkowie naszej grupy mieszkają na Szczepinie, Pilczycach, Księżu Małym, Brochowie i na Starym Mieście. Jesteśmy więc po prostu grupą z Wrocławia. Jeszcze przed wakacjami postawiliśmy sobie za cel stworzenie projektu, który miałby aktywować społeczność osiedla na peryferiach Wrocławia i tak nasz wybór padł na Księże Małe. Przygotowaliśmy odpowiedni projektu i wystartowaliśmy w programie mikroGRANTY ESK 2016 i nie udało się, bo nasza inicjatywa była zbyt niszowa.
Nie zamierzaliśmy jednak się poddawać i działaliśmy dalej. Postanowiliśmy odpowiedzieć o naszych planach na spotkaniu we Wrocławskim Centrum Seniora, poszliśmy do radia oraz wysłaliśmy informacje o naszym projekcie do lokalnej prasy i do kilku organizacji pozarządowych. Mając już pewne poparcie płynące z kilku stron oraz sporo dobrych rad i doświadczenia, postanowiliśmy raz jeszcze wystartować w konkursie.
Tym razem się udało! Dostaliśmy grant i mogliśmy spokojnie zacząć działać. Naszym planem od samego początku było stworzenie platformy wymiany myśli, doświadczeń, poglądów i informacji o życiu osiedla oraz miasta. Chcąc się do tego, jak najlepiej przygotować, zebraliśmy grupę 10 osób i zaczęliśmy się szkolić. Nasze warsztaty zatytułowane „Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe” miały przygotować przyszłych redaktorów do tworzenia i moderowania stroną internetową www.naksiezu.pl, która zgodnie z projektem miała powstać po zakończeniu szkoleń.
O tym, kto jeszcze dostał grant z ESK oraz co się działo w listopadzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury można przeczytać we wpisie Warsztatowa jesień na ESK 2016.
W październiku i listopadzie przeprowadziliśmy 8 dwugodzinnych warsztatów, które odbywały się w soboty i czasem we wtorki (jeśli wypadało jakieś święto, czy długi weekend). Jak się okazało, na szkolenie przyszło nieco więcej chętnych, więc z zakładanych 10-15 osób mieliśmy nawet 18 słuchaczy na jednych zajęciach.
Efektem projektu oraz naszej dwumiesięcznej pracy jest strona internetowa www.naksiezu.pl, na którą serdecznie zapraszam. Oprócz efektu naszej pracy, który jest widoczny w Internecie mamy także inne skutki naszego zamieszania. Nawiązaliśmy sporo kontaktów i stworzyliśmy grupę ludzi, która chce pracować dalej i tworzyć kulturowe centrum swojego osiedla.
Jeśli ktoś jest zainteresowany dołączeniem do naszej ekipy, to serdecznie zapraszamy. Tak jak do Popowiczan może dołączyć każdy, tak i do redakcji „Na Księżu” zapraszamy wszystkich Wrocławian. Można także podsyłać do nas własne artykuły, które opublikujemy na stronie. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.naksiezu.pl w zakładce kontakt. Można także pisać do nas bezpośrednio na email: kontakt@naksiezu.pl
Konrad - administrator
0 komentarze:
Prześlij komentarz