09 grudnia 2016

Kulminacja Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Ciekawa jestem, jak wypadłaby ankieta z pytaniem "Co zapamiętaliście z ESK 2016? ". Problemem z wypełnieniem takiej ankiety mogłyby być kłopoty z odróżnieniem imprez z programu ESK 2016 od "normalnych" wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu.

Wobec tego może ankieta powinna brzmieć tak: "Podaj, czym urzekł Ciebie Wrocław w roku 2016?". Oto moja odpowiedź:

Półmetek ESK 2016 zapowiadałam tak, kliknijcie tutaj: Półmetek ESK 2016. Teraz czeka nas kulminacja wydarzeń w czasie weekendu zamknięcia, kliknijcie tutaj: Finał ESK2016, a w niej:

 • 16-18 grudnia 2016 otwarte dni dla sztuki: za symboliczną opłatę wystawy „Summer Rental” w Pawilonie Czterech Kopuł i „Wrocławska Europa” w Muzeum Narodowym oraz bezpłatne wystawy: 
 1. „Photography Never Dies” na Dworcu Głównym PKP, 
 2. Ekspozycja stała „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia,
 3. „Lwów. 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury.  
 • Dwa muzyczne festiwale 15-17 grudnia 2016.
 • Premiera „Trubadura” Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej, 16-18 grudnia 2016, w reżyserii znakomitego łotewskiego artysty, Andrejsa Žagarsa. 
 • "Niebo" w Hali Stulecia, 16-17 grudnia 2016, kliknijcie tutaj: Niebo - ceremonia zamknięcia.  
No i jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie od 18 grudnia 2016 do 15 stycznia 2017, kliknijcie tutaj: Arcydzieła malarstwo z Berlina w Pałacu Królewskim (Muzeum Historyczne).

Czy już byliście w Hydropolis, aby obejrzeć wystawę zdjęć Horowitza, kliknijcie tutaj: Posiedzenie wyjazdowe? Ja niestety jeszcze nie.

Na platformie onet.muzyka przyczytałam takie informacje:

"Jasełka, teatry uliczne i parady. Podczas Weekendu Zamknięcia wrocławskie place i ulice w centrum miasta zamienią się w sceny artystycznych pokazów dla dzieci i dorosłych. 
 • W sobotę i niedzielę (17 grudnia godz. 17:00 i 19:00, 18 grudnia godz. 18:00), na placu przed dworcem Wrocław Główny, zobaczyć będzie można spektakl Teatru Snów z Gdańska. Widzowie poznają niezwykłą historię żyjącego na pograniczu marzeń i rzeczywistości człowieka-giganta.
 • Od piątku do niedzieli, między godziną 12.00 a 18.00, Plac Gołębi na wrocławskim Rynku opanowany zostanie przez artystyczne jasełka i kolędników ze Lwowa, którzy zaproszą widzów do zabawy i postarają się przywrócić bożonarodzeniową tradycję wspólnego kolędowania. 
 • Z kolei na trasie pomiędzy ulicą Świdnicką a gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego dołączyć będzie można do kolorowej parady Teatru Klinika Lalek (17 grudnia, godz. 16:30, 19:00 i 18 grudnia, godz. 16:30). W pochodzie wezmą udział liczne grupy artystów, lalki oraz zwierzęce marionety, w tym lew, słoń i żyrafa. Finałowe show odbędzie się przy pomniku Szermierza na Placu Uniwersyteckim. 
 • Spacerując po Wrocławiu, warto także przejść się Ścieżką Światła – to specjalna artystyczna odsłona Bulwaru Dunikowskiego, przygotowana specjalnie na Weekend Zamknięcia ESK.
Wszystkie plenerowe pokazy są bezpłatne.

Więcej o około 100 imprezach w weekend zamknięcia możecie przeczytać tutaj: kliknijcie: ESK 2016 .

1 komentarz:

 1. dobre pytanie postawiłaś Krysiu...
  Sama zastanawiałam się dłuższą chwilę, bo we Wrocławiu zawsze się działo, ale tylko z menu ESK sama nie wiem co najważniejsze i w jakiej kolejności by wymieniać... Sądzę, że nie to jest najważniejsze, a bardziej ważny fakt że to my (!) Wrocław, byliśmy stolicą europejskiej kultury w mijającym roku. Natłok możliwości i ofert był tak wielki, że wielokrotnie nie dało się ich wykorzystać wg zainteresowania. Trzeba było racjonalnie wybierać. Jednakże pokazanie co można było - jest bezcenne. Już się cieszę na Finałowe występy 16 grudnia o godz.18.00 NIEBO. Pozdrawiam przed świątecznie, życzę Popowiczanom dobrego nastroju -Majka

  OdpowiedzUsuń