- kliknijcie: Kościół pw. św. Prokopa (ten kościół jest na zdjęciu powyżej) oraz tutaj: Kościół Prokopa - wikipedia,
- kliknijcie: Kościół pw. św. Trójcy oraz tutaj: Kościół św. Trójcy - wikipedia.
Oba kościoły są przykładami niezwykłych technik. Przewodnik opowiadał o tym bardzo ciekawie, nawiązując do budowy innych kościołów w Europie. Sufit w Kościele Prokopa jest palmowy, z ściany bardzo grube.
W Kościele św. Trójcy odkryto unikalne rzeźby na kolumnach w roku 1946 (były obmurowane). Kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną należą do unikatowych zabytków romańskich i są wykonane z piaskowca. W całej Europie, oprócz kolumn strzelińskich, zachowały się takie rzeźbione kolumny tylko
- w Hiszpanii w Santiago Compostela w katedrze św. Jakuba, kliknijcie tutaj: Katedra św. Jakuba - YouTube,
- we Włoszech w Wenecji w katedrze św. Marka, kliknijcie tutaj: Katedra św Marka - YouTube.
Obok kościołów jest niewielkie muzeum, a w nim unikalne romańskie rzeźby, kliknijcie tutaj: Muzeum. Na tle romańskiego portalu sfotografowałam Jurka i dwie Jasie. Trudno było mi zdecydować, co jest ważniejsze portal czy oni. Dlatego wybrałam coś pośredniego. Takie ujęcie nie zachwyciło ich. Trudno. Poniżej obok zdjęcia Jurka z dwiema Jasiami w muzeum są zdjęcia obu kościołów.
Na ostatnim zdjęciu możecie zobaczyć Halinkę na tle strzelińskich kościołów. Ona już była na naszym blogu, kliknijcie tutaj: Kręgle - czy to nowe wyzwanie dla seniorów? Halinka fantastycznie rzuca kulami. Jest mistrzynią.
0 komentarze:
Prześlij komentarz