17 sierpnia 2017

Niedziela w środę

Przyjrzyjcie się uważnie, co czyta Ula, koleżanka Eli - tej od "polecania". Ona czyta książkę Mariusza Szczygła "Niedziela, która zdarzyła się w środę" i to w trakcie autorskiego spotkania z nim, kliknijcie tutaj: Popowiczanka w Mediatece.

Gdyby Popowiczanka wiedziała, że ta książka wiążę się z historią ELWRO, to może też by ją kupiła, a tak Popowiczanka musi się zadowolić tylko książką "Gottland", kliknijcie tutaj: Gottland - Wydawnictwo Czarne.

W styczniu 2017 ukazało się trzecie wydanie "Niedzieli, która zdarzyła się w środę". Oto, co Mariusz Szczygieł sam o książce napisał, kliknijcie: Niedziela w środę, a to przeczytałam w lokalnym dodatku do Gazety Wyborczej w relacji Magdy Piekarskiej ze spotkania z Mariuszem w Mediatece, opublikowanej 9 lipca 2017:

"... Niedziela, która zdarzyła się w środę” ma wrocławski tytuł. - Pochodzi z reportażu, w którym opowiadam o byłych pracownikach Elwro, którzy na początku lat 90. zgodzili się odejść z pracy, skuszeni wypłatą wielokrotności pensji - opowiada autor. - Jedna z rodzin, które wówczas odwiedziłem, była np. z tej okazji pierwszy raz w McDonald's. Ale obiecała też sobie, że w niedzielę pójdzie do prawdziwej pizzerii. Ale ponieważ przyjechałem do nich w środę, uznali, że wizyta reportera jest wystarczająco wyjątkowym wydarzeniem, żeby tę niedzielę przełożyć na środę. ..."

Wzruszająca historia, która wydarzyła się tylko 27 lat temu. Jak zmienił się świat wokół nas i nasze codzienne marzenia. Czy warto wrócić wspomnieniami do tamtych dni? Już wkróce Popowiczanka powspomina na blogu  Elwro i Diorę.

O Mariuszu Szczygle mogłabym pisać w nieskończoność, ale po co, skoro inni dawno już to lepiej zrobili, kliknijcie: Mariusz Szczygieł - charakterystyka sylwetki.

Koniecznie obejrzyjcie rozmowę Katarzyny Marcysi z Mariuszem Szczygłem, kliknijcie: Kultowe Rozmowy - YouTube. On jest wspaniałym słuchaczem i gawędziarzem. To zdumiewające, jakie on wynosi korzyści z rozmów. Czy zauważyliście, jak spodobało mu się określenie "nie zostawiać bałaganu w relacjach z ludźmi" lub "mgnienie prawdy", użyte przez dziennikarkę? Ten wywiad jest świetną szkołą pisania. Nic dziwnego, przecież Mariusz Szczygieł wykłada, kliknijcie tutaj: Forum pisarskie dzieci i młodzieży lub tutaj: NINATEKA.

Następny film z YouTube można potraktować jako lekcję, jak rozmawiać z ludźmi, kliknijcie: Rozmowa z Katarzyną Michalak i Dariuszem Jeżem. Film trwa ponad godzinę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz