14 września 2016

Fokstrot na Nadodrzu

Kto by się spodziewał. Na Nadodrzu tańczą sibera. To coś dla amatorów kultury tradycyjnej  - potańcówki i warsztaty. Od 9 do 30 września w każdy piątek w godzinach 18 - 20 jest okazja, żeby nauczyć się europejskich tańców ludowych i pośpiewać pieśni ludowych w Klubie Pod Kolumnami przy placu Św. Macieja 21, kliknijcie tutaj: Klub. Wstęp wolny.

To bardzo ciekawy pomysł. Kliknijcie tutaj: Chatka Tańca, żeby przeczytać m.in. to:

"Chatka Tańca prowadzi tańce ludowe od 2007r., potańcówki i warsztaty z tańców polskich, węgierskich, ukraińskich, bretońskich, francuskich. Współpracuje z kapelą „Na Poczekaniu”, wykonującą tradycyjną muzykę na żywo oraz zespołem „Na żywioł”,który w sezonie kolędowym przychodzi z pieśnią i jasełkami do domów dziecka, noclegowni i podobnych miejsc dla wykluczonych".

Klub jest miejskim ośrodkiem kultury we Wrocławiu. Lista partnerów klubu robi wrażenie, kliknijcie tutaj: Partnerzy. Oto program spotkań folklorystycznych w klubie:

  • 16 września, tańce bałkańskie
  • 23 września, tańce polskie
  • 30 września bal folkowy.
 Na 23 września plan jest taki:

  • godz. 18:00 polskie tańce wirowe polka, mazurek, wiwat i siber
  • godz. 19:15 polskie pieśni tradycyjne.
Nie miałam pojęcia, jak tańczy się sibera (sibra). Jak to się odmienia? Zupełnie nowe dla mnie słowo. Dlatego "zajrzałam do internetu" i zobaczcie, co znalazłam, kliknijcie: Siber - taniec niestylizowany. Naprawdę się tego nie spodziewałam. A Wy? Jednak po obejrzeniu tego filmu, kliknijcie tutaj: Siber - YouTube, można zwątpić, czy siber faktycznie ma coś wspólnego z fokstrotem, kliknijcie bowiem tutaj: Fokstrot - kurs tańca.

To wspaniale, że w Polsce tak kultywuje się kulturę ludową. W roku 2014, który był rokiem Kolberga, zrealizowano następujący projekt, kliknijcie: Projekt. Bardzo ciekawe internetowe strony ma "Biskupizna", kliknijcie tutaj: Biskupizna. Jeśli chcecie się dowiedzieć, gdzie leży Biskupizna, to kliknijcie tutaj: Biskupizna - wikipedia. Tradycje ludowe nie zanikają. Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądają folklorystyczne spotkania w Klubie Pod Kolumnami.

O tym, co było i co będzie się działo na Nadodrzu, możecie poczytać tutaj: Info punkt przy ulicy Łokietka 5. Czy pamiętacie ten wpis, kliknijcie: Tańce i swawole? Oficjalny reportaż z III Potańcówki jest tutaj: kliknijcie: III Potańcówka. Dwie Popowiczanki, Kazia i Marysia, były tam, ale zdjęć nie zrobiły.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza