14 września 2016

Pociągiem do nowoczesności

Fundacja Grupy PKP ma bardzo ciekawą ofertę dla seniorów w ramach programu ASOS 2014 - 2020. Otóż, od 1 października 2016 do 15 grudnia 2016 będą realizowane bezpłatne bardzo atrakcyjne warsztaty dla seniorów we Wrocławiu w okolicach Dworca Głównego PKP.

Tematyka tych warsztatów jest SUPER! Oto fragment ogłoszenia Fundacji Grupy PKP:

"Program przeznaczony jest dla osób 60+. W ramach projektu można zapisać się na następujące zajęcia:

• obsługa komputera
• korzystanie z portali społecznościowych
• prowadzenie bloga
• warsztaty literackie
• tworzenie filmów, poradników, obróbka zdjęć
• zajęcia ruchowe
• zajęcia taneczne

 (...)
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zajęciach zapraszamy do kontaktu
email: fundacja@pkp.pl, tel. 22 474 38 86".

Zapisy na zajęcia ruszyły pod koniec sierpnia i trwają do końca września, kliknijcie tutaj: Nowoczesny senior - nauka i integracja. Decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz zgłoszeniowy jest tutaj: kliknijcie: Formularz. Tutaj są strony internetowe fundacji (kliknijcie): Fundacją Grupy PKP.

O tych zajęciach dla seniorów dowiedziałam się z ogłoszenia na jednym z wrocławskich dworców. To skłoniło mnie do zainteresowania się, a co to jest ASOS? Otóż, jest to rządowy program  na rzecz aktywności społecznej osób starszych, kliknijcie tutaj: ASOS. Jest to bardzo ważna sprawa, bo wydłużenie aktywności bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i życie seniorów.

Przy okazji dotarłam do bardzo ciekawego dokumentu rządowego o długofalowej polityce senioralnej, kliknijcie tutaj: Długofalowa polityka senioralna w Polsce na lata 2014-2020 w zarysie .  Wyczytałam w nim, że z danych Eurostatu wynika, iż w 2020 roku osoby 60+ będą stanowiły blisko 25 procent ludności w Polsce. Jedną z cech procesu starzenia się populacji jest wysoki odsetek osób starszych prowadzących jednoosobowe gospodarstwa. Drugą cechą jest feminizacja starzenia - nadwyżka kobiet nad liczbą mężczyzn.

Obie cechy nie są chyba korzystne. Dlatego nasza sekcja Pomocy Sąsiedzkiej miała "wzięcie", bo samotnym seniorkom są potrzebni fachowcy od wszystkiego. To wszystko wiemy, tylko czy wyciągamy z tego właściwe wnioski.

Zatem nie oglądajmy się na młodych, tylko razem coś wspólnie róbmy. Nie twierdzę, że musimy od razu wygrać jakiś konkurs, jak inni seniorzy, kliknijcie tutaj: Konkursy na projekty społeczne "Seniorzy w akcji". Wystarczy, że razem gdzieś pójdziemy, coś wspólnie zobaczymy, no i przy okazji coś dla siebie i innych zrobimy. Tylko co?

Więcej materiałów na temat problemów dotyczących m.in. seniorów możecie znaleźć na stronach internetowych Fundacji Aktywny Senior, kliknijcie: Biblioteczka.

1 komentarz:

  1. Doceniamy Krysiu Twoją dla nas dociekliwość i bardzo za nią dziękujemy. Jesteś kochana, podajesz niemal na tacy "niezwykłe rzeczy", atrakcje jakich darmo by szukać szperając godzinami. Drodzy Popowiczanie, takich cudownych propozycji nie znajdziecie nigdzie indziej, dlatego czytamy, klikamy i wykręcamy nr tel dopytując i oczywiście zapisujemy się tam gdzie nam serce podpowiada. Zazdroszczę Wam takiej Krysi. Krysiu, podziwiam Ciebie niezmiennie, jesteś prawdziwym skarbem. Pozdrawiam serdecznie i bardzo kibicuję - Majka

    OdpowiedzUsuń