21 lutego 2016

Konkurs na projekty społeczne "Seniorzy w akcji"

Uwaga. Na końcu wpisu jest film o pewnym projekcie dla seniorów zrealizowanym w 2012 roku. Warto posłuchać.

Ten wpis nie jest po to, żeby wziąć udział w konkursie, ale po to, żeby mieć pretekst do zastanowienia się, co można zrobić dla nas, dla nich, dla ciebie, dla mnie. Może to kiedyś zaowocuje jakimś projektem konkursowym?

Ostatnio z dwóch źródeł dostałam informację, że Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ogłosiło konkurs na projekty społeczne finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (kliknij tutaj: Fundacja). Sprawdziłam. Faktycznie na stronie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" napisano tak (kliknij tutaj: Seniorzy w akcji):
  • Rusza IX edycja konkursu Seniorzy w akcji.
  • Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić? 
  • Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję? 
  • Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację.
O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie, dom kultury). Listy intencyjne można zgłaszać do 17 marca 2016.

Kto w ciągu miesiąca mógłby wymyślić projekt społeczny adresowany do osób dojrzałych? Szanse na to są raczej znikome, chyba że ktoś ma jakieś marzenie i już teraz pomysł na jego realizacje, ale brakuje mu pieniędzy.
 
Na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora tak promuje się tę akcję, kliknij: Konkurs - Seniorzy w akcji. Koniecznie przeczytajcie! Ja z ciekawością przeczytałam, jakie projekty były realizowane w poprzednich latach. To robi wrażenie. Niby drobne sprawy, ale ile włożono w nie serca, zapału i dobrej woli.

Możecie też obejrzeć filmy (zachęcam!), kliknij: Filmy na YouTube oraz spot reklamujący akcję, kliknij: Spot. Jeśli się dobrze wsłuchacie w to, co seniorzy mówią w tym spocie, to dojdziecie do wniosku, że my już to robimy. Byliśmy pierwsi! Powinniśmy być dumni.

Mimo naszych sukcesów (chyba je mamy?), co teraz jeszcze możemy zrobić? Ja żadnego projektu nie wymyślę. Wy pewnie też nie. Trudno. Ważne jest jednak to, że dowiedzieliśmy się, co w innych duszach i umysłach gra. Może coś z tego wykluje się w przyszłości również w nas, w naszym otoczeniu. Oby! Wszystko przed Wami.

A oto niespodzianka - film z roku 2012 o projekcie zrealizowanym przez Fundację Aktywnego Seniora we Wrocławiu (kliknij: Fundacja): Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza. W tym projekcie brali udział m.in. niektórzy Popowiczanie. Posłuchajcie co uczestnicy projektu mówią. Link przysłała mi Halinka.

Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza


0 komentarze:

Publikowanie komentarza