05 października 2016

Olimpiada Teatralna i Jerzy Grotowski

Jerzy Grotowski i Wrocław, czy Wrocław i Jerzy Grotowski. Która kolejność jest właściwsza? Nie wiem. Mnie Grotowski kojarzy się z czarną salą na pierwszym piętrze w budynku w centrum Rynku (zobaczcie zdjęcia poniżej) i z dziwnym przedstawieniem, które trudno było "ogarnąć".

Widzowie siedzieli na podłodze, a aktorzy chodzili i nic nie mówili albo wykrzykiwali jakieś pojedyncze zdania. To było tak dawno, że szczegółów nie pamiętam. Jednak ogólne niesamowite wrażenie zostało w mojej głowie. Tak wyglądał mój pierwszy kontakt z Teatrem Laboratorium Grotowskiego, kliknijcie tutaj: Teatr Laboratorium - wikipedia.
Jestem raczej tradycyjna w swoich upodobaniach teatralnych, ale mam wiele uznania dla nowatorskich pomysłów. Dlatego nie przegapiłam informacji o Olimpiadzie Teatralnej, która będzie we Wrocławiu. Jeśli klikniecie tutaj: Olimpiada Teatralna - od 14 października do 13 listopada 2016, to przeczytacie m.in., że:
 
"Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców z całego świata. Inicjatorzy Olimpiady Teatralnej – grecki reżyser Theodoros Terzopoulos oraz grecka Minister Kultury i zarazem pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury Melina Mercouri – wraz z komitetem założycielskim powołali ją do życia w 1993 roku w Delfach. Do tej pory odbyło się sześć edycji, a każda z nich miała inną myśl przewodnią. Wśród miast-gospodarzy znalazły się: Delfy (1995, Tragedia), Shizuoka (1999, Dając nadzieję), Moskwa (2001, Teatr dla ludzi), Stambuł (2006, Poza granicami), Seul (2010, Sarang. Miłość i człowieczeństwo) oraz Pekin (2014, Marzenie)." .

Tym razem Olimpiada Teatralna odbędzie się we Wrocławiu. Jej organizatorem jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego, kliknijcie tutaj: Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Hasłem siódmej edycji Olimpiady będzie Świat miejscem prawdy – parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego. Przyjadą wspaniali twórcy z całego świata i Polski. Oto program:

To się w głowie nie mieści! Program Olimpiady Teatralnej jest tak ogromny i różnorodny, że aż trudno uwierzyć, że to wszystko już wkrótce wydarzy się we Wrocławiu. Bardzo duże wyróżnienie dla artystów naszego miasta i regionu oraz szansa dla nas widzów na niezapomniane artystyczne przeżycia, kliknijcie tutaj: Olimpiada Teatralna na ESK 2016. Czeka nas 80 spektakli, kliknijcie tutaj: Olimpiada Teatralna (film z YouTube).

Jerzy Grotowski (1933-1999) jest uznawany za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku, kliknijcie tutaj: Jerzy Grotowski oraz tutaj: Jerzy Grotowski. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu w Chicago, Uniwersytetu w Pittsburgu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Tutaj możecie zobaczyć Grotowskiego: Wywiad (film).

Jednym z gości Olimpiady Teatralnej będzie nasza wspaniała aktorka Maja Komorowska, która w jednym z wywiadów opowiedziała, jak ważna w jej artystycznym życiu była wrocławska pantomima - ile ją nauczyła. Maja Komorowska była członkiem zespołu  Teatru Laboratorium Grotowskiego, kliknijcie tutaj: Maja Komorowska. Zobaczcie również krótki film o książce (kliknijcie): Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski „Pytania, które się nie kończą” - trailer . Na YouTube znalazłam też film pokazujący trening w Laboratorium Grotowskiego, kliknijcie: Trening.

O historii Olimpiady Teatralnej możecie przeczytać tutaj (kliknijcie): Olimpiada Teatralna - wikipedia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz