Salon był pomyślany przez profesora Dudka jako miejsce spotkań dyskusyjnych ludzi kultury, nauki i polityki. Na internetowej stronie domowej prof. Andrzeja Kisielewicza możecie poczytać o historii Salonu, kliknijcie tutaj: Salon Profesora Dudka. Warto też zajrzeć na strony internetowe "Wszystko co najważniejsze" i przeczytać tekst Marii Wanke-Jerie, kliknijcie: Salon profesora Dudka, wrocławski fenomen, oraz tutaj (kliknijcie): Małgorzata Mikołajczyk, Matematyk na salonach.
Goście specjalni byli wyjątkowi. Takiego innego równie ważnego miejsca spotkań w Polsce nie było. Oto lista spotkań, kliknijcie: Lista spotkań (niekompletna).
Ważną rolę odgrywał prowadzący spotkanie, który przedstawiał gościa specjalnego i kierował dyskusją. Gospodarz spotkania, czyli profesor Dudek, siedział w rogu pokoju i czuwał nad wszystkim. Atmosfera spotkań była niesamowita, ścierały się różne poglądy i opinie. Gdy czyjeś wypowiedzi się przedłużały, to gospodarz spotkania używał małego dzwoneczka. Od dzwonka zaczynały się też spotkania.
Na każdym spotkaniu goście, których profesor Dudek zapraszał i witał osobiście, podpisywali się w specjalnej księdze. Na ogół gości było 70-90. W mieszkaniu na Pasteura było bardzo ciasno. Nikt z gości jednak nie narzekał.
W czasie przerwy na rozmowy wszyscy bardzo chętnie zajadli się swojskimi smakołykami, przywożonymi przez Franciszka Oborskiego z zamku na wodzie w Wojnowicach, kliknijcie tutaj: Zamek na wodzie. Profesor Dudek miał w zamku swój stolik i tam "rozwijał matematykę". Kiedyś go tam przypadkowo spotkałam.
Spotkania w Salonie były nagrywane. Dzięki temu powstały książki. Jedna z nich, pod redakcją Wojciecha Małeckiego, nosi tytuł " Salon Profesora Dudka. Religia-Duchowość-Wartości" i ukazała się w niewielkiej liczbie egzemplarzy - własnym sumptem do użytku wewnętrznego
Druga książka "Salon III Rzeczypospolitej, czyli Spotkania w Salonie Profesora Józefa Dudka", pod redakcją profesora Stanisława Beresia, ukazała się w roku 2006 w Oficynie Wydawniczej ATUT, kliknijcie tutaj: Stanisław Bereś.
Gdy profesor Józef Dudek zmarł w roku 2008 (jest pochowany na cmentarzu osobowickim), bywalcy Salonu postanowili podtrzymać tradycję spotkań. Spotkania odbywają się teraz w Muzeum Architektury. Oto lista spotkań nowej edycji, kliknijcie: Lista spotkań nowej edycji. Zachowano ciągłość numeracji spotkań. Dlatego pierwsze spotkanie nowej edycji ma numer 438.
Po długiej przerwie znowu wzięłam udział w spotkaniu w Salonie Profesora Dudka. Tym razem wybrałam się z Marysią, Popowiczanką ze Szczepina. Na spotkaniu, które było 16 września, dyskutowano o idei Europejskiego Miasta Kultury Naukowej i zastanawiano się, czy Wrocław już takim miastem jest. Wypracowanie tej idei było najważniejszym celem europejskiego projektu PLACES, w którym wzięło udział 67 miast z 29 krajów, w tym Wrocław.
Oto trzy zdjęcia z tego spotkania (jak zwykle klikajcie na zdjęcia, żeby je powiększyć):
Gośćmi specjalnymi byli (wymieniam ich w kolejności od lewej, tak jak na zdjęciu) :
- dr Maciej Litwin – pracownik samorządowy i językoznawca, pełnomocnik prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, kliknijcie tutaj: Blogi Wrocławia - Maciej Litwin,
- prof. Adam Jezierski, chemik, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, kliknijcie tutaj: Adam Jezierski - wikipedia oraz tutaj: DFN 2009 - tuzy popularyzatorskie,
- prof. Andrzej Dziedzic, elektronik, prorektor Politechniki Wrocławskiej.
oraz tutaj: Andrzej Kisielewicz - home page. Jest on powyżej na zdjęciu z profesorem Dudkiem.
Osobą prowadzącą tym razem spotkanie był profesor Kazimierz Orzechowski, Koordynator Środowiskowy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (na pierwszym zdjęciu pierwszy z prawej), kliknijcie tutaj: XIX Dolnośląski Festiwal Nauki 2016.
W trakcie spotkania zastanawiano się nad definicją miasta kultury naukowej. W dużym uproszczenie można powiedzieć, że miasto kultury naukowej to jest miasto, które ma uczelnie wyższe, kadrę naukową i które współfinansuje naukę, czyli badania naukowe, konferencje naukowe, zapraszanie wybitnych naukowców z zagranicy itd. Wrocław to robi. Przykładem tego są:
- EIT+ na Praczach, kliknijcie tutaj: EIT + oraz tutaj: Kampus Pracze i tutaj: Struktura właścicielska,
- program "Mozart", kliknijcie tutaj: Wrocławskie Centrum Akademickie oraz tutaj: Mozart
Brawa za Salon Profesora Dutka, świetne opracowanie.
OdpowiedzUsuńMarcin
autorem zdjęć w latach 1996-2000 byłam ja, współpracowałam z profesorem, mieszkałam obok salonu i zajmowałam się przygotowywaniem spotkań od strony kulinarneji fotograficznej
OdpowiedzUsuń