15 stycznia 2017

Architekci dla seniorów

Chyba zauważyliście, że jest moda na działania na rzecz seniorów. Można nawet zaryzykować tezę, że seniorzy są towarem deficytowym. Niedawno usilnie szukano seniorów, którzy chcieliby śpiewać w chórze. Różne uniwersytety, fundacje i stowarzyszenia chcą koniecznie seniorów czegoś uczyć.

Do grona zwolenników seniorów dołączyli  architekci. Skoro seniorów stale przybywa i miasta się starzeją, to powinno się zmienić otoczenie tak, by było bardziej przyjazne dla seniorów. Ale czy zauważacie jakieś zmiany na lepsze na swoich osiedlach, bo ja na razie nie.

Przypadkowo wpadłam na stronę internetową o konkursie dla studentów na projekty w przestrzeni miejskiej dla przyszłych seniorów, kliknijcie tutaj:  Starość Millenialsów. Miasto 2060. Termin składania prac mija pod koniec lutego 2017. Ciekawa jestem, co studenci wymyślą.

Informacje o tym konkursie są na stronach Fundacji Lab60+, która jest pierwszą fundacją (laboratorium) w Polsce zajmującym się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa, kliknijcie tutaj: Fundacja Laboratorium Architektury 60+.

Lab60+ jest współautorem m.in. wzorcowego mieszkania dla seniora, które powstało w Warszawie:
Miejscem spotkań Lab60+ jest Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na stronach domowych Lab60+ można znaleźć wiele bardzo ciekawych informacji, na przykład o tym, że w maju 2017 będzie ukierunkowana na potrzeby starzejącego się społeczeństwa międzynarodowa konferencja "New Aging Polska" na Politechnice Warszawskiej, kliknijcie tutaj: Konferencja.

Jak myślicie, czy my coś z tych pomysłów Lab60+ będziemy mieli we Wrocławiu? Niestety na stronach internetowych Politechniki Wrocławskiej nie znalazłam informacji o jakichś pracach dla starzejących się miast. Może Wy znajdziecie, kliknijcie tutaj: Wydział Architektury PWr

0 komentarze:

Prześlij komentarz