22 marca 2017

Ułatwienie dla emerytów

Popowiczanie, czy zauważyliście w dzisiejszym (środa 22 marca 2017) biuletynie Sektora 3 informację o tym, jak emeryt rozliczany z podatku przez ZUS może bardzo łatwo przekazać 1 procent podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Wiadomo już, jak wygląda formularz, który musi w tym celu wypełnić.

Rozporządzenie z wzorem oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego ogłoszono 14 marca 2017 r. Od 15 marca można już więc korzystać z ułatwień dla emerytów w przekazywaniu 1%. Trzeba wypełnić i wysłać PIT-OP. To wszystko jest wyjaśnione na stronach poradnika NGO, kliknijcie tutaj: Poradnik NGO - PIT-OP oraz tutaj: PIT-OP.

Emeryt nie będzie musiał rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%. PIT z samym rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę nadal wysyłać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy inny organ rentowy (tu nic się nie zmienia). PIT-OP będzie więc tylko uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku emeryt wysyła do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia.

Jeżeli emeryt lub rencista zarabia dodatkowo w inny sposób niż za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego, powinien samodzielnie rozliczyć się na deklaracji podatkowej (a nie poprzez PIT-40 od organu). W takim przypadku PIT-OP nie obowiązuje – nie należy go składać. Przeczytajcie tutaj więcej szczegółów (kliknijcie): PIT-OP - druk.

Zatem jeszcze raz. ZUS rozlicza podatek tak jak do tej pory. Emeryt musi tylko sam wysłać do Urzędu Skarbowego PIT-OP, w którym wskaże organizację pożytku publicznego – poda jej numer KRS. Lista organizacji OPP jest podana tutaj, kliknijcie: Wykaz organizacji OPP.

Widzicie, jakie to łatwo - niczego nie trzeba obliczać. Koniecznie wypełnijcie PIT-OP! Jest jeszcze na to czas do 30 kwietnia 2017.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza