16 marca 2017

Wiosenny wolontariat

Do napisania tego wpisu sprowokowała mnie Majka, która na blogu Babiego Lata napisała o projekcie "Wspieram Wrocław", kliknijcie tutaj: Wolontariat miejski - IV edycja projektu "Wspieram Wrocław". Chyba warto wiedzieć, o co chodzi w tym projekcie, kliknijcie tutaj: Wspieram Wrocław. Poza tym wiosna zachęca do nowych działań.

Twórcy tego projektu tak go reklamują (kliknijcie tutaj: Rekrutacja):

"Chcesz aktywnie i wartościowo spędzić wolny czas w mieście? Masz motywacje do działania? Chcesz doskonalić siebie? Zaangażuj się w projekt na rzecz Wrocławia. Ruszyła rekrutacja do czwartej edycji projektu wolontariatu miejskiego „Wspieram Wrocław”, realizowanego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Projekt „Wspieram Wrocław” to odpowiedź na potrzebę współtworzenia przez wrocławian działań miejskich. W zamian za zaangażowanie w wolontariat oferowany jest uczestnikom pakiet szkoleniowy i motywacyjny, dzięki któremu uczestnictwo w projekcie daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy.
"

Chęć udziału w projekcie można zgłaszać do końca marca 2017 do Miejskiego Centrum Wolontariatu (MCW).  Miejskie Centrum Wolontariatu we Wrocławiu funkcjonuje od roku 2011, kliknijcie tutaj: MCW.

Czy jest to oferta również dla seniorów wolontariuszy? Nie jestem tego pewna, chociaż na stronach MCW można przeczytać to: Nieważne, ile masz lat, nieważne, ile masz czasu, Ty też możesz pomóc. ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!


Zastanawiam się, kiedy poznałam słowo "wolontariusz". Jeśli wierzyć Wikipedii, mogło to być wiele lat temu, kliknijcie tutaj: Wolontariat - wikipedia. W myśl definicji ustawowej wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się na stronach Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego, kliknijcie tutaj:  Wolontariat w Polsce.

Bardziej potoczne ujęcie tematu możecie znaleźć w następującej pracy, napisanej przez studentów socjologii w Zielonej Górze, kliknijcie tutaj: Wolontariat jako forma aktywności społecznej - plik pdf. Niestety nie wiadomo, kiedy ten dokument powstał. Mimo to, warto to przeczytać. Znalazłam go przypadkowo w internecie.

Nam, członkom  stowarzyszenia "Popowiczanie", wolontariat nie jest obcy, kliknijcie tutaj: Wolontariat Popowiczan - historia. Niestety z żalem muszę stwierdzić, że zainteresowanie stowarzyszenia wolontariatem maleje. Na szczęście spora grupa członków stowarzyszenia prowadzi indywidualnie działalność wolontariacką w ramach współpracy z innymi organizacjami.

O niektórych działaniach wolontariackich już na blogu pisałam, kliknijcie tutaj: Wpisy z etykietą "wolontariat".

0 komentarze:

Prześlij komentarz