29 listopada 2016

Banki czasu

Właśnie nadszedł odpowiedni moment, żeby uchylić rąbka tajemnicy i napisać, czego Seniorki-Liderki-Obywatelki uczyły się na warsztatach prowadzonych przez Ewelinę  z Fundacji Punkt Widzenia, kliknijcie tutaj: Punkt Widzenia. Otóż, uczyły się one m.in., jak od pomysłu na projekt przejść do działania. Już 9 grudnia będziecie mogli się przekonać, jakie są tego efekty. Trzymajcie kciuki, żeby im się udało.

W wyniku głosowania uczestniczki warsztatów postanowiły zrealizować projekt zatytułowany "Bank, ale inaczej". Konkurencja była bardzo duża, bo zgłoszono ponad dwadzieścia tematów projektów. Można było wybrać tylko jeden. Tym "bankiem inaczej" jest bank czasu, kliknijcie tutaj: Bank czasu - wikipedia. Uczestniczki warsztatów postanowiły zorganizować promocję idei banku czasu oraz pokazać, jak on może działać. Oto kilka uczestniczek warsztatów - w środku stoi Ewelina. Zdjęcie zrobiono na warsztatach w Sektorze 3.


Poniżej jest zdjęcie innej uczestniczki warsztatów. Jeszcze jedną uczestniczkę warsztatów możecie zobaczyć tutaj, kliknijcie: Seniorka-Liderka-Obywatelka na warsztatach na Nadodrzu.

Seniorki-Liderki-Obywatelki zapraszają wrocławskich seniorów na spotkanie w Klubie Seniora przy ulicy Krynickiej 51 na Gaju (w budynku przychodni) w piątek 9 grudnia o godzinie 10 (zobacz poniżej afisz wykonany własnoręcznie przez Liderki-Seniorki-Obywatelki).

Tematem spotkania będą banki czasu. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak działają banki  czasu i jak można je tworzyć, przyjdźcie koniecznie. Spotkacie wolontariuszkę twórczynię wrocławskiego banku czasu Martę Gajewską, kliknijcie tutaj: Wrocławski bank czasu - Facebook

Dodatkowo będziecie mogli poznać innych seniorów i wspólnie z nimi miło spędzić czas. Oto program spotkania 9 grudnia 2016, godz. 10-12,  Seniorek-Liderek-Obywatelek z wrocławskimi seniorami w Klubie Seniora Osiedla Gaj przy ulicy Krynickiej 51 (przychodnia):

 • Powitanie gości i przedstawienie celu spotkania
 • Wprowadzenie tematyczne - idea banku czasu
 • Spotkanie z Martą Gajewską założycielką Wrocławskiego Banku Czasu
 • Rozmowy w kuluarach przy kawie.
Idea banku czasu sięga roku 1980, kiedy Edgar Khan, amerykański prawnik i socjolog, stworzył "Timedollars". Pomysł był prosty i polegał na poświęcaniu wolnych godzin i swoich umiejętności w służbie lokalnej społeczności. W zamian dostawało się sztuczne pieniądze, za które można było coś "kupić", np. inne usługi. Korzeni tego pomysłu można się też doszukać na polskiej wsi, gdzie popularna była słowiańska "tłoka", kliknijcie tutaj: Tłoka - wikipedia.

Banki czasu działają w różnych miastach w Polsce, kliknijcie: Poznański bank czasu oraz tutaj: Bank czasu seniora - Częstochowa, we Wrocławiu też.
Jak wiecie, ja też należę do grona uczestniczek projektu, kliknijcie tutaj: Seniorka Liderka Obywatelka. Projekt ten dużo mi "dał" i wiele mnie nauczył dzięki wspaniałej Ewelinie oraz bardzo aktywnym uczestniczkom z całego Wrocławia. Teraz zgodnie z zasadami banku czasu powinnam to "oddać". Cały czas zastanawiam się, w jakiej formie mogłabym to zrobić. Może mi to podpowiecie?

Czym zajmuje się Klub Seniora działający na Osiedlu Gaj, możecie się dowiedzieć tutaj, kliknijcie: Klub Seniora w Przychodni Gaj. Spotkania seniorów w Klubie odbywają się w każdy piątek, godz. 10-12.

Uwaga. "Nasza Ewelina" to Ewelina "od Pomysłu na Życie". O tym dowiedziałam się na listopadowym spotkaniu Barbary Sendal, prezeski stowarzyszenia "Pomysł na Życie," z uczestniczkami projektu. Tak więc potwierdziło się, że Ewelina jest dobrym duchem dla różnych grup seniorek we Wrocławiu. Brawo!

4 komentarze:

 1. Wielkie dzięki, że o tym piszesz Krysiu...
  Seniorka Liderka Obywatelka - to dobry, aktywny projekt, w czasie którego udało nam się kilka idei niesienia pomocy innym przekuć w realny pomysł pokazania jak to zrobić w realu i zachęcić do tych akcji prawdziwie zainteresowanych. Nikt nie powie, że chciałby ale nie wie jak? Podczas prezentacji powiemy jak..., a nawet powie o tym osoba która założyła podobny BANK CZASU i zdradzi czy, i jak to działa. Ciekawe, prawda? Zapraszamy jak wyżej. Do zobaczenia - Majka/ też uczestniczka tychże fantastycznych warsztatów.

  OdpowiedzUsuń
 2. I znowu ból.9 grudnia jest drugim dniem Dolnośląskiego Forum Wolontariatu.Od 10.00-13.30 uczestniczymy w wolontariackiej akcji społecznej wykonując wspólnie z młodzieżą upominki świąteczne dla dzieci z hospicjum,dzieci ze szpitala onkologicznego, seniorów z Domów Pomocy Społecznej.Dużo się dzieje i to dobrze.Pozdrawiam wszystkich uczestników różnych projektów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko,
   każda akcja i aktywność jest ważna dla zainteresowanych, a bywa że się zbiegają dni a nawet godziny i trzeba to pogodzić ustawiając priorytety co właśnie robimy. Nauczyliśmy się asertywności i wiemy co dla nas najlepsze. Pozdrawiam serdecznie - Majka

   Usuń
 3. Super inicjatywa. Oby więcej takich :)

  OdpowiedzUsuń