Jedna z uczestniczek tych warsztatów, Alicja, na zdjęciu obok jest na tle loga Fundacji Dom Pokoju. Poniżej jest zdjęcie głównej sali w Infopunkcie, w której stale coś dzieje się.
Infopunkt (kliknijcie tutaj: Infopunkt) jest prowadzony przez Fundację Dom Pokoju, która organizuje wiele bardzo ciekawych imprez na Nadodrzu, kliknijcie tutaj: Fundacja Dom Pokoju oraz tutaj: Grudniowa noc Nadodrza, 10 grudnia 2016.
To właśnie z przedstawicielką tej Fundacji Dorotą Whitten spotkały się uczestniczki warsztatów Seniorka-Liderka-Obywatelka. Tematem spotkania były projekty realizowane na Nadodrzu i adresowane do seniorów. Dowiedziałyśmy się od Doroty Whitten o wielu ciekawych i bardzo pouczających pomysłach zrealizowanych na Nadodrzu.
Mnie bardzo spodobał się sposób traktowania seniorów, który przedstawiła Dorota Whitten, socjolog i mediator. Otóż, uważa ona, że seniorzy nie są jakaś specjalną grupą ludzi, wymagającą innego traktowania. Tę ideę świetnie zilustrowała na przykładzie współpracy ze studentami z Akademii Sztuk Pięknych, którzy w ramach swoich zajęć zamiast kubków w dużymi uchwytami (dla seniorów?) zaprojektowali inne wspaniałe rzeczy do specjałów Nadodrza, m.in. karafkę do nalewki z pigwy (pigwa rośna na pl. Św. Macieja) i talerze układające się w mapę Nadodrza do drożdżówki z cynamonową kruszonką.
Jeśli zajrzycie na tę stronę (kliknijcie): Senior na Nadodrzu, to zaczniecie żałować, że na Nadodrzu nie mieszkacie. Efekty projektu zrealizowanego przez Fundację Dom Pokoju w latach 2012-2014 w ramach pilotażowego planu ASOS dla seniorów powalają z nóg.
Projekt miał na celu aktywizację seniorów 60+ na Nadodrzu, Kleczkowie, Ołbinie i zakończył się pełnym sukcesem. Uczestniczącym w projekcie seniorom z Nadodrza pokazano, jak mogą samodzielnie działać. Dzięki temu niektórzy z nich odkryli nowe swoje powołania. Powstały Rady Seniorów. To one teraz inspirują dalsze działania seniorów na Nadodrzu.
Projekt zrealizowany przez Dom Pokoju i osiągnięte dzięki niemu efekty były tematem prezentacji, którą Dorota Whitten przygotowała dla uczestniczek warsztatów "Seniorka liderka obywatelka". Słuchałam i oglądałam filmy z zazdrością, bo my czegoś takiego na Popowicach chyba się nie doczekamy.
Wymienię teraz tylko kilka z wielu fantastycznych pomysłów, które zrodziły się na Nadodrzu dzięki Fundacji Dom Pokoju i dzięki wolontariuszom seniorom przy niej skupionym:
- Specjały Nadodrza, wśród nich pączki śliwkowo-cynamonowe, po które przyjeżdżają mieszkańcy z całego Wrocławia, nalewka pigwówka oraz "Żytni chleb szefa" z piekarni przy ulicy Pobożnego. Pączki nazywane są też lwowsko-wrocławskie, kliknijcie tutaj: Pączek lwowsko-wrocławski i są efektem współpracy z Grzegorzem Sobelem, znawcą wrocławskiej kuchni, kliknijcie tutaj: Grzegorz Sobel - książki.
- Warsztaty mistrzów Nadodrza, kliknijcie tutaj: Warsztaty z nadodrzańskimi rzemieślnikami, listopad - grudzień 2016.
- Rondo imienia Anny German, która na Nadodrzu mieszkała.
- Projekt "Nadodrze z pamięci" - pierwszy krok do zbierania pamiątek i podwalin do przyszłego Muzeum Mieszczaństwa, kliknijcie tutaj: Nadodrze z pamięci.
- Filmy o Nadodrzu, kliknijcie: Filmy o Nadodrzu.
- Sesja zdjęciowa, kliknijcie tutaj: Sesja zdjęciowa dla seniorów (film na YouTube)
0 komentarze:
Prześlij komentarz