21 listopada 2016

Seniorka-Liderka-Obywatelka na warsztatach na Nadodrzu

Kto z Was zna Infopunktu przy ulicy Łokietka 5 na Nadodrzu? Ja poznałam to miejsce razem z uczestniczkami warsztatów "Seniorka liderka obywatelka", prowadzonych przez Fundację Punkt Widzenia, kliknijcie tutaj: Punkt widzenia. Nasza wizyta w Infopunkcie została odnotowana tutaj: kliknijcie: Fundacja Dom Pokoju - aktualności.

Jedna z uczestniczek tych warsztatów, Alicja, na zdjęciu obok jest na tle loga Fundacji Dom Pokoju. Poniżej jest zdjęcie głównej sali w Infopunkcie, w której stale coś dzieje się.

Infopunkt (kliknijcie tutaj: Infopunkt) jest prowadzony przez Fundację Dom Pokoju, która organizuje wiele bardzo ciekawych imprez na Nadodrzu, kliknijcie tutaj: Fundacja Dom Pokoju oraz tutaj: Grudniowa noc Nadodrza, 10 grudnia 2016.

To właśnie z przedstawicielką tej Fundacji Dorotą Whitten spotkały się uczestniczki warsztatów Seniorka-Liderka-Obywatelka. Tematem spotkania były projekty realizowane na Nadodrzu i adresowane do seniorów. Dowiedziałyśmy się od Doroty Whitten o wielu ciekawych i bardzo pouczających pomysłach zrealizowanych na Nadodrzu.

Mnie bardzo spodobał się sposób traktowania seniorów, który przedstawiła Dorota Whitten, socjolog i mediator. Otóż, uważa ona, że seniorzy nie są jakaś specjalną grupą ludzi, wymagającą innego traktowania. Tę ideę świetnie zilustrowała na przykładzie współpracy ze studentami z Akademii Sztuk Pięknych, którzy w ramach swoich zajęć zamiast kubków w dużymi uchwytami (dla seniorów?) zaprojektowali inne wspaniałe rzeczy do specjałów Nadodrza, m.in. karafkę do nalewki z pigwy (pigwa rośna na pl. Św. Macieja) i talerze układające się w mapę Nadodrza do drożdżówki z cynamonową kruszonką. 

Jeśli zajrzycie na tę stronę (kliknijcie): Senior na Nadodrzu, to zaczniecie żałować, że na Nadodrzu nie mieszkacie. Efekty projektu zrealizowanego przez Fundację Dom Pokoju w latach 2012-2014 w ramach pilotażowego planu ASOS dla seniorów powalają z nóg.

Projekt miał na celu aktywizację seniorów 60+ na Nadodrzu, Kleczkowie, Ołbinie i zakończył się pełnym sukcesem. Uczestniczącym w projekcie seniorom z  Nadodrza pokazano, jak mogą samodzielnie działać. Dzięki temu niektórzy z nich odkryli nowe swoje powołania. Powstały Rady Seniorów. To one teraz inspirują dalsze działania seniorów na Nadodrzu.

Projekt zrealizowany przez Dom Pokoju i osiągnięte dzięki niemu efekty były tematem prezentacji, którą Dorota Whitten przygotowała dla uczestniczek warsztatów "Seniorka liderka obywatelka". Słuchałam i oglądałam filmy z zazdrością, bo my czegoś takiego na Popowicach chyba się nie doczekamy.

Wymienię teraz tylko kilka z wielu fantastycznych pomysłów, które zrodziły się na Nadodrzu dzięki Fundacji Dom Pokoju i dzięki wolontariuszom seniorom przy niej skupionym:

Na zakończenie film z powstania Rad Seniorów na osiedlach Ołbin i Kleczków. Podtytuł projektu "Czy wiesz, że Krystyna Loska i Sean Connery od dawna jeżdżą za darmo MPK" (projekt zrealizowany w ramach ASOS 2014-2020). To każdy powinien obejrzeć, kliknijcie tutaj: Film z realizacji projektu (YouTube). Wnioski nasuwają się same.

0 komentarze:

Prześlij komentarz