22 kwietnia 2017

Chełmno kontra Świecie

Chełmno i Świecie oddziela Wisła. Oba miasteczka są oddalone od siebie niewiele kilometrów, ale są to różne światy. Gdy dojeżdża się do Świecia od strony Bydgoszczy, to widać Chełmno, bo jest ono położone na dziewięciu wzgórzach na przeciwległym brzegu Wisły. Widok jest wspaniały - dominują wieże.

Świecie jest położone na polodowcowych morenach. Z powodu częstych powodzi przeniosło się wieki temu z wideł Wisły i Wdy wyżej na moreny. Na terenach dawnej lokalizacji miasta została Stara Fara, kliknijcie: Kościół farny. Rzeka Wda, nazywana Czarną Wodą, to raj dla kajakarzy. Organizowane są na niej spływy kajakowe.

Oba miasteczka znam od dzieciństwa. Nic więc dziwnego, że myślę o nich z czułością. Pierwsza wzmianka o  Chełmnie ukazała się około roku 1065, kliknijcie tutaj: Historia Chełmna, a o Świeciu w 1198, kliknijcie tutaj: Historia Świecia

Świecie to Zamek Krzyżacki, kliknijcie tutaj: Zabytki Świecia, a Chełmno szczyci się murami miejskimi i ratuszem, kliknijcie tutaj: Obwarowania miejskie oraz Ratusz. W ratuszu mieści się muzeum. Stałe wystawy w muzeum to: "Dzieje Chełmna" oraz "Dr Ludwik Rydygier - światowej sławy chirurg polski".

Świecie to "celuloza" i "psychiatryk", kliknijcie tutaj: MONDI i tutaj: Wojewódzki Szpital Psychiatryczny - historia. Za to Chełmno to miasto zakochanych, kliknijcie tutaj: Miasto zakochanych.

"Psychiatryk" w Świeciu to najdłużej działający szpital psychiatryczny w Polsce - od roku 1828. Ponieważ świat idzie z postępem, wśród leczonych w nim uzależnień wymienia się też "internet". Ciekawa jestem, jak się to leczy. Czy muzyką? Tutaj możecie posłuchać hejnału Świecia, kliknijcie: Hejnał Świecia (muzyka: Antoni Chudnicki, wykonanie: Zbigniew Łukomski).
 
Niestety w Świeciu nie ma takiej karczmy i hotelu jak Karczma Chełmińska w Chełmnie, kliknijcie tutaj: Karczma Chełmińska. Na ścianach w korytarzu w karczmie wiszą zdjęcia wielu osób, które chyba w karczmie gościły. Poniższe zdjęcia zrobiłam w karczmie w roku 2011. Czy rozpoznaliście na nich kogoś Wam znanego? Myślę, że tak (kliknijcie na zdjęcia).W Chełmnie wiele dzieje się, kliknijcie: Nine Hills Festival Chełmno 2016 - YouTube. Obejrzyjcie koniecznie ten film, żeby podziwiać Chełmno z lotu ptaka. Warto zobaczyć kształt miasta! Świecie też możecie zobaczyć, kliknijcie tutaj: Film promujący Świecie - YouTube.

Na koniec najważniejsza informacja. Chełmno jest na trasie majowej wycieczki, którą dla seniorów organizują Jadzia i Irek, kliknijcie tutaj: Wycieczki dla każdego - wycieczki dla seniorów. Świecie nie.

2 komentarze:

  1. B.dobry reportaż.A co p redaktor naszło na ten opis,chyba wspomnienia z lat młodości- miłości.No tak to się pamięta do końca.Opis zwięzły i konkretny. Pozdrawiam fan pani blogu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny opis Miasta Swiecie oraz Film Chelmna z lotu ptaka bardzo ciekawie nakrecony!!

    OdpowiedzUsuń