23 kwietnia 2017

Pod kopułami

Tylko Freud mógłby wyjaśnić, dlaczego muzeum pod czterema kopułami skojarzyło się Popowiczance z piosenką "Pod papugami", która była wielkim przebojem w wykonaniu Czesława Niemena, kliknijcie tutaj: Pod papugami. O Pawilonie Czterech Kopuł i mieszczącym się w nim Muzeum Sztuki Współczesnej Popowiczanka pisała na blogu już w czerwcu 2016, kliknijcie tutaj: Nowa wielka atrakcja Wrocławia. Niestety dopiero wczoraj się tam wybrała. Powodem był Dzień Wolnej Sztuki, o którym pisała tutaj, kliknijcie: W co się bawić w sobotę?

Początkowo Popowiczanka nie była zdecydowana, czy wybrać się do muzeum czy na spotkanie z legendarną tancerką Krystyną Mazurówną w EMPIKu w Renomie (Czy ktoś z Was tam był?). Wybrała Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, bo Ala też na to miała ochotę. Nie żałowały, bo:

 • zaraz przy wejściu były bardzo duże lustra, w których Popowiczanka przejrzała się z zadowoleniem, 
 • w wejściowym holu była gra komputerowa "Labirynt" na dużym ekranie - okulary nie były potrzebne,
 • wstęp do muzeum był tego dnia darmowy, 
 • szatnia była półautomatyczna, cud techniki - płaszcze wisiały na ruchomej ramie, która po wczytaniu numeru "numerka" obracała się i płaszcz był na wyciągnięcie ręki,
 • wielkiego tłoku w muzeum nie było,
 • nowy szklany dach nad dziedzińcem nie przeciekał (zobaczcie zdjęcie),  
 • w bufecie była kawa i ciasteczka, a foteliki były bardzo wygodne (zobaczcie zdjęcie), 
 • wolontariusze w ramach Dnia Wolnej Sztuki bardzo ciekawie opowiadali w godzinach 12-13 o kilku następujących dziełach, kliknijcie tutaj: Dzień Wolnej Sztuki:
 1. Jadwiga Maziarska, Kompozycja, 1969,
 2. Jerzy Bereś, Zwid I, 1960,
 3. Włodzimierz Borowski, Artony, 1958-1962,
 4. Stanisław Dróżdż, Alea iacta est, 2003-2005,
 5. Magdalena Abakanowicz, War games, 1991.
Na zdjęciu obok Ala stoi na tle słynnych figur Magdaleny Abakanowicz, kliknijcie tutaj: Magdalena Abakanowicz. Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Niestety zmarła 21 kwietnia 2017 w wieku 86 lat. Sławę przyniosły jej miękkie formy rzeźbiarskie, które od jej nazwiska zyskały miano abakanów. W roku 1994 Telewizja Polska nakręciła film dokumentalny "Wracanie do siebie" o Magdalenie Abakanowicz, kliknijcie tutaj: Wracanie do siebie. Fragmenty tego filmu można obejrzeć w Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, czyli w Pawilonie Czterech Kopuł. Również na YouTube są filmy z Abakanowicz i z wystaw, na przykład:

 • kliknijcie: Abakanowicz, Wokół kolekcji (Abakanowicz opowiada m.in. o kolekcji "Gry wojenne"),
 • kliknijcie: Wystawa - migawki (wernisaż wystawy rzeźb, abakanów i obrazów Magdaleny Abakanowicz w Domu Plastyka w Warszawie, 2012/2013).
Na pierwszym zdjęciu powyżej jest wolontariuszka Emilia (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć), która mówiła z wielką pasją i zaangażowaniem o obrazie Jadwigi Maziarskiej, prekursorki malarstwa materii, kliknijcie tutaj: Jadwiga Maziarska. Omawiany w ramach Dnia Wolnej Sztuki obraz Maziarskiej "Kompozycja" wisi w sali numer 6, kliknijcie tutaj: Sale 5-7. Na zdjęciu powyżej Emilia stoi na tle tego obrazu. Obraz właściwie nie jest obrazem w potocznym sensie, ponieważ jest to "wypukła" kompozycja z płótna nasączonego woskiem i pomalowanego farbą olejną. Kompozycja nie ma tytułu, co było pretekstem do dyskusji, co dzieło przedstawia. Popowiczanka była przekonana, że obraz składa się z prawdziwych kości. Wolontariuszka uważała, że to jest jakaś abstrakcja.

Popowiczanka z Alą w każdej sali w muzeum były co najmniej trzy razy - tak je zainteresowały wystawiane dzieła oraz sufity kopuł (zobaczcie zdjęcie poniżej). Obok Popowiczanka stoi przy jednym z kotów namalowanych przez członków wrocławskiej grupy Luxus w ramach serii "Strażnicy". Ala zakochała się w tych kotach. Popowiczanka też, kliknijcie: Koty grupy Luxus. Historia grupy Luxus jest ciekawa, kliknijcie tutaj: Luxus. Koty wygrały w prywatnym rankingu Popowiczanki z "widelcami" Hasiora (Ikar, 1962), kliknijcie tutaj: Władysław Hasior oraz tutaj: Hasior.

Popowiczanka, jak to Popowiczanka, zabawiła się w detektywa i usiłowała ustalić, kiedy urodził się najmłodszy i najstarszy artysta, którego dzieła są w muzeum. Odnalazła obraz Jakuba Juliana Ziółkowskiego urodzonego w roku 1980 (kliknijcie tutaj: J. J. Ziółkowski) oraz obraz Marii Jarema urodzonej w roku 1908 (kliknijcie tutaj: M. Jarema). Może Wy znacie jakiegoś młodszego lub starszego artystę?

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł był okazją do wymiany opinii z wolontariuszami i zwiedzającymi muzeum. To było bardzo ciekawe doświadczenie dla Popowiczanki i chyba też dla wolontariuszy. Każdy wolontariusz mówił o jednym z pięciu wyżej wymienionych dzieł. Nie była to łatwa rola, bo pytania ciekawskich zwiedzających mogły być zaskakujące dla młodych wolontariuszy. Popowiczanka, na przykład, zapytała Emilię, ile waży obraz Jadwigi Maziarskiej i czy nasączona woskiem tkanina jest trwała. Ktoś inny zapytał, z czego żyli artyści w latach PRL.

W Pawilonie Czterech Kopuł odbywają się bardzo ciekawe wykłady w ramach edukacji dla dorosłych, kliknijcie tutaj: Edukacja dla dorosłych, luty-czerwiec 2017. Może skorzystacie z tej oferty?

4 komentarze:

 1. Cieszę się, że Pawilon i Dzień Wolnej Sztuki się spodobał!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie się pani prezentuje na tle tego lwa czy innego kota ludojada!!
  Stały czytelnik

  OdpowiedzUsuń
 3. Wystawa naprawdę warta zobaczenia, nie tylko ze względu na kota. Nabrałam ochoty na kolejne wizyty w muzeach. I może nie tylko będę oczekiwać propozycji, ale sama zrobię pierwszy krok.

  OdpowiedzUsuń