05 kwietnia 2017

Nocne czytanie wieczorem

Początkowo chciałam wpis zatytułować "Coś dla amatorek książek", jakby nie było amatorów książek. Potem zaczęłam się zastanawiać kim jest "amator książek", bo przecież "mieć książkę" i "czytać książkę" to nie jest to samo. Zatem dla kogo jest ten wpis? Za chwilę się przekonacie, że dla posiadaczy książek, którym się czytać nie chce.

Jeśli jesteście "amatorami posiadania książek", ale nie lubicie ich sami czytać, to mam dla Was super propozycję: 22 kwietnia będzie na Nadodrzu Europejska Noc Literatury, kliknijcie tutaj: Europejska noc literatury 2017. Dziesięć osób będzie czytało dla Was książki w dziesięciu niezwykłych miejscach na Nadodrzu od godziny 17 do 22, m.in.

  • w Infopunkcie przy Łokietka 5,
  • w Klubie pod Kolumnami (pl. św. Macieja 21),
  • w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), 
  • w barze Mewa (ul. Drobnera 4), 
  • w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a), 
  • w MiserArcie (ul. Cybulskiego 35a), 
  • w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).
Pierwszym z czytających, który potwierdził udział w wydarzeniu, jest aktor i satyryk Jacek Fedorowicz. Czytać będą też Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różyczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś oraz Wojciech Mecwaldowski.

To czytanie odbędzie się 22 kwietnia w ramach Weekend Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO (20-23 kwietnia 2017). 

Po północy 4/5 kwietnia 2017 dowiedziałam się, że program Weekendu Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO będzie ogłoszony 5 kwietnia o godzinie 10-tej w Barbarze przy ulicy Świdnickiej 8c. W ramach tego weekendu odbędzie się m.in. VI Europejska Noc Literatury i premiera Światowego Hymnu Książki. O wydarzeniach literackiego weekendu 20-23 kwietnia opowiedzieli w Barbarze:

  • Irek Grin - kurator ds. literatury ESK Wrocław 2016 i koordynator Światowej Stolicy Książki,
  • Katarzyna Janusik - koordynatorka Europejskiej Nocy Literatury,
  • Agnieszka Franków-Żelazny - kuratorka ds. muzyki ESK Wrocław 2016, dyrektorka artystyczna Chóru NFM. 
Skoro świt 5 kwietnia 2017 niezawodna Ela przysłała mi "namiary" na punkty czytania, mapę z ich lokalizacją oraz szczegółowy program literackiego weekendu we Wrocławiu:

Jeśli to wszystko przeczytacie i obejrzycie, to dowiedzcie się m.in., że:

"Wiersz "Włosek" poety Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. W lipcu 2016 roku, podczas „próby generalnej” na wrocławskim Rynku, hymn odśpiewało ponad 1000 osób. W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na wspólne, premierowe wykonanie hymnu, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytań, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!.

Postscriptum. Jestem rozczarowana, że nie będą czytać w jednym z dwóch foteli na Nadodrzu - zobaczcie zdjęcie powyżej, które zrobiłam tam 22 marca. Czy wiecie, gdzie te fotele są? Ile jeszcze foteli odkryję na Nadodrzu? Pierwszy z nich odkryłam w lipcu 2016, kliknijcie tutaj: Pomalujmy Nadodrze na kolorowo.

0 komentarze:

Prześlij komentarz