17 listopada 2017

Codzienna kultura w czasach PRL 1956-1989

Czy pamiętacie ten wpis, kliknijcie: Moda w PRL o wystawie w Muzeum Narodowym? Ten wpis przypomniał mi się, bo dostaliśmy propozycję wzięcia udziału w projekcie naukowym Etnografia pamięci PRL-u. Kultura codzienności Polski powojennej 1956-1989, realizowanym przez Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, kliknijcie tutaj: Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk - projekty naukowe oraz tutaj: Opis projektu. Projektem kieruje profesor Wojciech Burszta.

Instytut Slawistyki poszukuje we Wrocławiu 10 rozmówców (urodzonych przed rokiem 1970), którzy w anonimowych wywiadach opowiedzieliby, co pamiętają na temat kultury popularnej w czasach PRL. Wywiady będą nagrywane na dyktafon, a następnie transkrybowane. Na ich podstawie powstanie raport, który będzie upubliczniony. Wywiady będą anonimowe bez podawania imion i nazwisk. Na życzenie rozmówców można będzie utajnić też inne dane.

Projekt ma na celu rekonstrukcję obrazu kultury popularnej czasów PRL-u w pamięci osób w niej uczestniczących. Pytania będą związane z tym, czego się słuchało, co oglądało, jakie miejsca się odwiedzało, co robiło się w wolnym czasie w latach 1956-1989. Tak więc temat wywiadów jest lekki i przyjemny - osobie udzielającej wywiadu może przywrócić miłe wspomnienia z lat młodości. Wywiady przeprowadzi Małgorzata Czyżewska z Warszawy,  więcej szczegółów przeczytajcie tutaj (kliknijcie):  Blog Babie Lato - Przemyślmy to, bo jeśli nie my - to kto?. Wywiady będą przeprowadzone w 14 polskich miastach. 

Namówcie sami siebie lub swoje mamy i babcie na spotkanie z Małgorzatą Czyżewską, która wywiady chciałaby zrealizować w listopadzie br. Może łezka się pojawi w Waszym oku. Warto utrwalić wspomnienia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz