24 maja 2016

Czy to nadal opera?

Czy wielkie widowiska na stadionach to nadal "opera"? Czy wypada zadawać takie pytanie? Moim zdaniem, my seniorzy mamy prawo o to pytać, bo tradycja jest dla nas ważna. Dla mnie opera to coś kameralnego.

Już wkrótce czeka nas wielkie widowisko na stadionie Wrocław: "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show". Nie wiem, czy się na to wybiorę, ale przygotowania do tej wielkiej imprezy śledzę.

Niestety nazwiska głównych wykonawców nie są do tej pory ujawnione. Na stronach domowych naszej opery można przeczytać jedynie to (kliknijcie tutaj: Hiszpańska noc z Carmen):

"(...) Wśród wykonawców widowiska znajdą się także gościnnie zaproszone hiszpańskie zespoły i artyści pochodzący z Madrytu oraz San Sebastian - miasta, które wspólnie z Wrocławiem pełni rolę gospodarza ESK 2016. (...) W obsadzie widowiska znajdą się gwiazdy światowej wokalistyki. (...) Dopełnieniem widowiska będą imponujące dekoracje, barwne kostiumy, efektowne światła i projekcje multimedialne. (...)"

Może przed koncertem, który będzie na Stadionie Wrocław 18 czerwca, coś więcej będzie wiadomo o wykonawcach. Czy i kto zaśpiewa słynną arię Carmen? Na razie posłuchajcie "Habanery" z opery Bizeta "Carmen" w wykonaniu Eliny Garanca, słynnej łotewskiej mezzosopranistki:
Elina Garanca (Metropolitan 2009)


A czy pamiętacie tę arię z wykonaniu Callas? Kliknijcie tutaj: Maria Callas, Hamburg 1962.

Na początku lipca czeka nas  w operze premiera: "Tosca" Giacomo Pucciniego, kliknijcie tutaj: Tosca. Chętnie się na to wybiorę, bo jestem zwolenniczką klasycznych oper. Kwietniową premierę "Poławiaczy pereł" Bizeta niestety przegapiłam, kliknijcie tutaj: Poławiacze pereł. Czy pamiętacie to wykonanie, kliknijcie tutaj: Placido Domingo.

Na zakończenie zapowiedź wielkiego wydarzenia u "konkurencji", 23 lipca 2016, godz. 18, Stadion Miejski Wrocław, kliknijcie tutaj: Singing Europe 2016. Recital słynnej Siostry Christiny Scucci, zwyciężczyni drugiej edycji programu The Voice of Italy (kliknijcie tutaj: The voice of Italy), a w drugiej części koncertu popis chórzystów z całej Europy i publiczności. To wszystko przygotowuje Narodowe Forum Muzyki w ramach ESK 2016. Każdy z nas będzie mógł zaśpiewać. Co Wy na to? Czy zaśpiewacie?

0 komentarze:

Prześlij komentarz