20 maja 2016

Ekspedycja stulecia i inne pasje

Czy trzeba samemu podróżować, żeby poznać świat? A może wystarczy oglądać świat okiem podróżnika, pisarza, przewodnika, nurka, myśliwego, żeglarza, pilota, pianisty? Czy ktoś mający te wszystkie umiejętności i pasje może istnieć? TAK!

W trakcie zwiedzania Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (kliknijcie tutaj: CEPR) zwróciłam uwagę na zdjęcia Syberii wykonane przez Romualda Koperskiego (zobacz obok zdjęcie afisza o wystawie). Były one niesamowicie piękne. Oto jedno z nich, pokazujące "Leńskie stołby" (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć):


Niestety nie zrobiłam więcej zdjęć z tej wystawy. Dlatego po powrocie z wycieczki na Kaszuby, zaczęłam "buszować" po internecie w poszukiwaniu informacji o Koperskim. To, co o nim znalazłam, wprawiło mnie w zdumienie (kliknijcie tutaj: Romuald Koperski - strona domowa
oraz tutaj: Romuald Koperski - wikipedia).

Okazało się, że Koperski jest bardzo znanym podróżnikiem i ma fantastyczne (zwariowane?) pomysły. Jego miłością jest Syberia, o której napisał kilka książek. Brał udział w fantastycznych wyprawach na Syberię. Można tylko pozazdrościć odwagi i wytrzymałości. O Syberii możecie poczytać tutaj, kliknijcie: Syberia - wikipedia.

Koperski jest też pianistą. Kto by się spodziewał, że pobił on rekord Guinnessa w graniu na fortepianie. Zamierzał przepłynąć samotnie łodzią wiosłową Pacyfik, ale rejs musiał przerwać (zobaczcie film na końcu wpisu). Skąd się biorą tak ciekawi ludzie, pełni życia i fantazji? Całe szczęście, że tacy są. Ja ich podziwiam.

Na Wikipedii napisano o Koperskim to (kliknijcie tutaj: Romuald Koperski - wikipedia):

"12 stycznia 2008 Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Rosjanin Wiktor Makarowski wystartowali spod Wieży Eiffla na trasę "The great expedition of the century" - Lizbona-Paryż-Syberia-Nowy Jork, rajdu upamiętniającego setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. 3 marca 2008, po przebyciu 18000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Jewgiekinotu "

Poniżej jest film z YouTube o tej wyprawie.

Ten wpis kończy (?) cykl wpisów o moich wrażeniach z wycieczki na Kaszuby (kliknijcie tutaj: Kaszuby, ach te Kaszuby, Koncert u stóp Wieżycy, Wdzydze Kiszewskie - kraina spokoju). Może Popowiczniki coś dodadzą?

Ekspedycja stulecia - piekło Syberii


 Spotkanie z Koperskim w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle/n Notecią


Przygotowania do wyprawy przez Pacyfik


0 komentarze:

Prześlij komentarz